Як вибрати якісний складаний ніж: основні критерії та рекомендації
Поділитися в
Копіювати посилання

Якісний складаний ніж – це вкрай корисний, надійний універсальний ріжучий інструмент, який можна використовувати для вирішення широкого кола завдань, від нарізання продуктів до ремонту спорядження. Проте, як кажуть: «не всі ножі однаково корисні». Вибрати справді гарний екземпляр буває не просто. Особливо, з огляду на багатство пропозицій на ринку. У цій статті ми коротко розглянемо основні критерії та рекомендації щодо вибору якісного складаного ножа.
Матеріал клинка
Клинок – найважливіша частина будь-якого ножа. Матеріал, з якого його виготовлено, може істотно вплинути на характеристики ножа та його довговічність. В наш час існує перелік основних, найбільш поширених ножових матеріалів, включаючи різні сорти нержавіючої або вуглецевої сталі.
Нержавіюча сталь є найпоширенішим матеріалом для виготовлення клинків складаних ножів, тому що зараз існує досить багато міцних, стійких до іржі та простих у догляді її сортів. Найбільш поширені сорти, що пропонують поєднання прийнятної ціни та пристойної якості: 12C27 «Sandvik», 8Cr13MoV, AUS-8A, 440С.
З іншого боку, вуглецева сталь відома своєю міцністю та тривалістю збереження гостроти заточування, але вимагає більшої уваги та догляду для запобігання появи іржі. З цієї причини більшість масових виробників уникають використання вуглецевих сталей для виготовлення складаних ножів. Адже сучасний складний ніж передбачається використовувати буквально щодня і часто аж ніяк не за тепличних умов.
Також варто відзначити інструментальні сталі типу популярної D2, що за своїми характеристиками є своєрідною комбінацією вищеописаних матеріалів. Вона міцна, стійка до іржі (хоча і не є повноцінною нержавійкою і деякого догляду та уваги до себе все ж таки вимагає), добре тримає гостроту ріжучої кромки, що робить її відмінним вибором для виготовлення клинків складаних ножів середнього цінового діапазону.
Форма та розмір клинка
Форма і розмір клинка також можуть істотно вплинути на його ефективність і практичність. Існує кілька основних, найбільш поширених профілів ножових клинків.
Клинки типу Drop Point досить універсальні і добре підходять для широкого кола завдань, від звичайного різання до робіт, що вимагають деякої точності.
Клинки типу Clip Point мають характерне вістря, яке робить їх ідеальними для нанесення точних уколів.
Ну а клинки типу Tanto славляться своєю міцністю та добре підходять для важких робіт. Особливо відома висока міцність вістря клинків цього типу. Вона надає цим ножам відмінні пробивні властивості та дозволяє добре тримати бічні навантаження.
Розмір клинка багато в чому залежить від майбутнього використання ножа. Лезо меншого розміру (довжиною до 90 мм і товщиною до 2,5 мм) забезпечить меншу вагу і компактність ножу, а тому може добре підходити для міського ножа повсякденного носіння.
Тоді як мисливському чи тактичному ножу знадобиться клинок розміром побільше. Хоча й тут ми радили б надто не захоплюватися. Як то кажуть: «що більше досвід, то менше ніж».
Механізм блокування
Механізм блокування – ще один важливий при виборі складаного ножа момент. Якісний замок надійно утримує клинок на місці, запобігаючи його випадковому закриттю під час роботи.
Існує безліч різних типів замикаючих механізмів на вибір, включаючи найпоширеніші: лайнер лок (Liner Lock), фрейм лок (Frame Lock) та бек лок (Back Lock).
І нехай вас не дивує велика кількість англомовних термінів і назв у цій статті. Адже, так вже склалося, що більшість із винаходів описаних тут, зроблено в США.
Але повернемось до замків.
Liner Lock є одним з найпоширеніших типів фіксуючих механізмів. Він добре відомий своєю простотою та надійністю.
Frame Lock багато в чому аналогічний, але забезпечує ще більшу безпеку та надійність.
Ну а Back Lock у наш час є скоріше даниною традиціям та вважається вже дещо застарілим. Наприклад, щоб відкрити або закрити ніж із замком такого типу вам доведеться задіяти обидві руки. У той час, як замком із запором фрейм або лайнер лок легко можна користуватися однією рукою.
Матеріал та дизайн рукояті
Рукоять складаного ножа повинна бути зручною і забезпечувати надійний хват. На ринку пропонується безліч ножів, рукояті яких зроблені з самих різних матеріалів, включаючи дерево, кістку, композитні матеріали, пластик і метал.
Дерев’яні рукояті популярні через їх природний зовнішній вигляд, вони приємні на дотик, не нагріваються на спеці і не замерзають на морозі.
У той час, як пластикові та композитні рукояті – легкі, міцні та стійкі до впливу вологи. Композитним рукоятям часто придається приємно шорстка текстура поверхні, яка забезпечує додаткове зчеплення рукояті з долонею.
Цільнометалеві рукояті (наприклад, зроблені з титану або сплавів алюмінію) також відрізняються міцністю і малою вагою, та й нерідко виглядають дуже презентабельно. Але варто пам’ятати, що вони можуть ставати слизькими від вологи і надмірно остигати на морозі або розжарюватись від жару.
Дизайн рукояті важливий не лише з погляду естетики. Він може впливати, як на баланс ножа, так і на зручність рукояті особисто для вас. Так як руки у всіх людей різні, ми рекомендуємо не довіряти в цьому питанні оглядам та статтям, а намагатись потримати ніж у власних руках особисто. Тільки так ви зможете дійсно зрозуміти, чи підходить ніж вам, а ви ножу.
Бренд та репутація
Враховувати бренд та репутацію виробника так само буде зовсім не зайвим. Все ж таки, справжній бренд прагне підтримувати свою репутацію і тому намагається використовувати якісні матеріали та наймає кваліфікованих майстрів на виробництво. Бренди та авторизовані продавці можуть пропонувати гарантії, послуги ремонту та обслуговування, можливість повернення та заміни продукції.
Окрім таких відомих світових брендів, як Benchmade, Spyderco або Kershaw, зараз з’явилось досить багато гідних уваги марок з Китаю. До них можна віднести Real Steel, Bestech Knives, CH Knives та деякі інші бренди.
Висновки
Вибір якісного складаного ножа вимагає уважного підходу та ретельного розгляду низки важливих факторів, включаючи матеріал леза, профіль та розмір клинка, тип механізму блокування, матеріал та дизайн рукояті, репутацію бренду та, звичайно ж, ціну. Витративши трохи часу на вивчення та порівняння різних варіантів, ви зможете знайти гарний ніж, який дійсно підійде до ваших запитів і вірно прослужить вам довгі роки.
Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Підписуйтесь на нас у Telegram
Реклама