Як допомогти дітям вивчати українську мову та зацікавити їх українською культурою

Споживач | 16:30, 6.04.2023
 Поділитися

Поділитися в

Сучасні діти дуже швидко розвиваються та здатні сприймати інформацію з різних джерел. Це дає змогу закласти ґрунтовні знання та прищепити цінності вже змалечку. Українська мова та культура мають надважливе значення для розвитку дітей в сучасному суспільстві.

Значення української мови та культури.

Українська культура та мова має великий вплив на розвиток дитини, її становлення та самоідентифікацію. В історичних умовах повномасштабної війни, яку розпочала Росія на території України, саме ці знання дозволять виховати справжніх українців, які будуть цінувати, захищати та поширювати свою мову та культуру. Культура не може існувати окремо від мови та навпаки. Разом вони створюють те середовище, яке є українським. Саме тому так важливо зберегти, популяризувати українську культуру та залучати дітей до вивчення мови.

Підготовлено за підтримки освітнього маркетплейсу BUKI: https://buki.com.ua/tutorsonline/ukrainskamovataliteratura/

Як зацікавити дітей українською мовою.

Вивчення української мови, як і будь-якої іншої, має бути цікавим. Дітей дуже втомлюють правила чи «сухі» вправи в підручниках з української мови. Батьки та вчителі мають показати їм, що вивчення української мови може бути цікавим та сучасним. В такому випадку в дітей буде більше мотивації для самостійного вивчення та заглиблення в мовні аспекти.

Дієві поради для батьків та вчителів.

 • Власний приклад (ніщо так не надихає на вивчення української мови, як власний приклад. Намагайтеся розмовляти з дитиною українською якомога частіше. Використовуйте її в побуті, починайте з простих слів та фраз, які частіше за все вживаються в повсякденному житті. Дайте дитині час звикнути, не виправляйте помилки повсякчас, дайте можливість адаптуватися);
 • Ігри (найбільше задоволення в дитини викликає процес гри. Тут вона може реалізувати всі свої фантазії, здійснити мрії та випустити негативні емоції. Спробуйте використовувати українську під час гри. Якщо Ви тільки починаєте залучати дитину до вивчення української мови, то це буде слушний час. Дайте змогу дитині регулювати тривалість гри та обирати саму гру. Так зацікавленість буде зростати. Для доросліших дітей та тінейджерів підійдуть відеоігри. Обирайте ті, що озвучені українською мовою. Так дитина буде підсвідомо звикати до української лексики;
 • Книги стануть Вашим помічником для привернення уваги та зацікавлення до української мови. Візьміть дитину в книжковий магазин і дайте їй обрати ті, що подобаються. Читайте разом, зробіть це щоденним ритуалом. Читайте дитині, якщо вона маленька і ще не вміє робити це самотужки. Заохочуйте старшу дитину до самостійного читання. Процес читання книг українською мовою дозволить дитині розширити словниковий запас, розвине усне та писемне мовлення;
 • Мультфільми та фільми – це ще одна велика любов дітей всіх вікових категорій. Обирайте разом з дитиною мультик чи фільм для перегляду. Це може бути не тільки продукт українського виробництва, а й продукт з якісним українським перекладом. Після спільного перегляду спитайте дитину, що найбільше сподобалося/вразило її. Таким чином Ви будете розвивати пам’ять та увагу;
 • Музика – це ще одне джерело для розвитку мовлення та поглиблення знань української мови. Поговоріть з дитиною про музику та її стилі, дайте послухати пісні українських виконавців. Можливо дитина захоче займатися музикою чи відтворити одну з композицій на музичному інструменті або заспівати пісню.

Як поліпшити навички української мови.

Допомогти дитині вдосконалити її навички граматики, лексики та мовленнєвої практики зможуть:

 • Споживання українського контенту (мультфільми, фільми, ігри, музика, YouTube канали);
 • Освітні канали в Telegram(Солов’їна 2:0, На урок, Correctarium);
 • Проведення дискусій, ток-шоу на цікаві та гострі теми.

Вивчення української культури.

Українська культура нерозривно пов’язана українською мовою та історія. Важливо залучати дитину до її вивчення. Культура складається з різних аспектів:

 • Традиції та звичаї;
 • Мистецтво;
 • Література;
 • Наука;
 • Філософія.

Вивчати культурний спадок цікавіше там, де можна до нього “доторкнутися”:

 • Відвідування виставок, інтерактивних музеїв, музеїв на відкритому повітрі;
 • Участь в мистецьких майстер-класах з живопису, вишивки, гончарства, різьблення, писанкарства і т.д.;
 • Відвідання театрів та кінотеатрів;
 • Відвідання творчих просторів, ярмарок та мистецьких центрів.

Українська мова та культури є важливим аспектом в процесі становлення та розвитку дитини. Для отримання гарних результатів батькам та вчителям необхідно викликати зацікавленість процесом пізнання. Знання української мови та культури відкривають перед дитиною широкі можливості для успішного життя в суспільстві.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписуйтесь на нас у Telegram

Реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: