Відпочинок у Трускавці: куди піти та що подивитися
Поділитися в
Копіювати посилання

Війна в Україні триває вже 7-й місяць, і за цей час багато хто з нас виявився повністю морально і фізично виснаженим. Моря, на жаль, цього року нам точно вже не бачити. А ось бальнеологічні здравниці Карпат можуть допомогти поправити здоров’я навіть під час війни і при цьому навіть забезпечити непогане дозвілля. Про це пише туристичний експерт та блогер Світлана Білельцька.
Так, невелике та затишне містечко в передгір’ї Карпат, Трускавець Зазвичай асоціюється з санаторно-курортним лікуванням, бюветами з цілющою водою і красивою екологією. Саме за цим приїжджають на курорт численні відпочивальники. А після того, як пройдено всі процедури, призначені лікарем, та випита денна норма Нафтусі, можна подумати про дозвілля. У Трускавці є непогана культурно-розважальна програма, і в цьому матеріалі ми розповімо про деякі її пункти.
Історичні вілли Трускавця
Найпростіший спосіб побувати в музеї, не заходячи до нього, пройтися вулицями Трускавця. Тут ви побачите старовинні вілли, збудовані у XIX-XX століттях, – переважно у закопанському стилі.
Деякі з будинків дійшли до наших днів у первозданному вигляді, мають статус пам’яток архітектури та охороняються державою. Загалом у місті налічується 16 вілл. Ось деякі з них: “Моцарт”, “Гражина”, “Світезянка”, “Софія”, “Під Божою матір’ю”, “Погонь”, “Рекорд”, “Олімпія”, “Ягуся”, “Клюберг”.
Природні пам’ятки
Курорт розташований у долині річки в оточенні гір і буквально потопає у зелені. По фітонциди лісу не потрібно виїжджати за межі Трускавця — на території є два парки та кілька цікавих локацій для відпочинку на природі.
Курортний парк «Адамівка» розташувався у серці Трускавця та займає площу 60 га. З центру міста через увесь парк проходить бульвар Торосевича, а територія пронизана стежками для прогулянок — терренкурами, якими можна вийти до шести цілющих джерел. Маршрути продумані таким чином, що той, хто гуляє непомітно для себе, отримує помірне кардіонавантаження і тренування дихального апарату.
Парк носить ім’я польського аристократа Адама Сапеги, який і заснував його в 1895 році. Рослини, як типові для цієї місцевості, так і екзотичні, створюють унікальний мікроклімат. Це місце для релаксу, споглядання та спілкування з живою природою. А ще тут можна зустріти безліч білок, які не бояться брати ласощі прямо із рук відвідувачів парку.
На території Курортного парку розташована гідрологічна пам’ятка природи «Фердинанд», в наш час називається «Джерело №7». Це джерело експлуатувалося з 1883 року протягом понад 80 років, зараз воду, аналогічну за складом, подають із нової свердловини неподалік. Над «Фердинандом» зведено надкаптажну споруду, яка має статус пам’ятки архітектури.
«Підгір’я» — ландшафтний парк із продуманим плануванням та різноманітною флорою. Є рослини, які ростуть у цій місцевості, а також є ті, що привезені здалеку. На території працює зоопарк, спортивний майданчик та кафе; по всьому парку стоять сучасні скульптури. Це улюблене місце для відпочинку у гостей курорту.
Менш ніж за 2 км від кордону міста знаходиться «Хата рибалки». Сюди прямують і любителі половити рибку, і ті, хто воліє її їсти. В озері водиться форель, осетр та короп. Для відпочинку на території встановлені альтанки, є дитячий майданчик, працює ресторан.
Ставок Солониця – питне озеро, яке забезпечує водою все місто. Купатися і ловити рибу на ньому категорично заборонено, але фотографуватися на тлі синьої гладі води можна.
Музеї
Музей історії Трускавця знаходиться у віллі «Саріуш». Місце має давню цікаву історію. Вперше воно згадується в 1425 році, а археологічні знахідки свідчать про те, що територія була заселена людьми задовго до того. Все це знайшло відображення в експозиції музею, яка розміщена в 7 залах та присвячена історії краю, самого міста та становленню його як популярного бальнеологічного курорту. Окрім традиційних екскурсій із оглядом експонатів, у музеї проводяться різноманітні виставки, тематичні заходи, постановки та поетичні зібрання.
Музей Михайла Біласа розташований у не менш красивій старовинній віллі «Гопляна». Михайло Білас — майстер художнього текстилю, хранитель місцевих традицій, який працював із відомими модними будинками. Твори художника зберігаються у приватних колекціях та музеях по всьому світу. В експозиції представлені деякі роботи майстра із вовни, мішковини, картону, фетру та інших підручних матеріалів.
Релігійні об’єкти
У Трускавці багато храмів, скульптурних композицій та пам’яток на релігійну тематику. Ось деякі найпопулярніші серед туристів локації:
– Пам’ятник Митрополиту Андрію;
– Церква Святого Миколая;
– костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії;
– композиція Ісуса Христа;
– каплиця Гробу Господнього;
– Костел Римсько-Католицького Успіння Богородиці.
Розважальні заклади
Дельфінарій «Оскар» — єдиний подібний заклад на заході України. Пропонує відвідувачам шоу-програму за участю чорноморських дельфінів та морських котиків, плавання з дельфінами та фото з ними. Одним із важливих напрямків роботи дельфінарію є реабілітація дітей та дорослих з тяжкими захворюваннями та відхиленнями у розвитку.
Взимку на південній околиці Трускавця працює парк розваг «Dream Park». Але якщо потрібні серйозніші зимові розваги, краще влаштувати одноденний тур на гірськолижні курорти на кшталт Буковиці або віддаленіших Ясині та Драгобрату.
Для дітей працюють атракціони у центрі міста та арт-майстерня «Інший світ». У грудні відкривається резиденція Святого Миколая, де до 23 січня можна загадати бажання та добре повеселитися.
Для дорослих відкриті нічні клуби «Абордаж», «Insomnia», «Cazanova».
Крім того, по всьому місту працюють ресторани та кафе з різноманітною кухнею та стилізованим оформленням. Найпопулярніші – «Шухляда», «Veranda», «Гражда», ресторан-музей «Gendel Plyats», «Тандир».
Мінеральні води
І все ж основна причина, через яку туристи обирають Трускавець, це мінеральні води. Їх приймають внутрішньо, успішно використовують для полоскань, інгаляцій, зрошень та ванн.
Крім води, на курорті лікують озокеритом – родовище «гірського воску» розташоване неподалік міста. Озокеритотерапія застосовується при запальних процесах в організмі, проблемах з неврологічною системою та опорно-руховим апаратом.
Бальнеологічний курорт Трускавець унікальний різноманітністю мінеральних вод. Вони відрізняються за рівнем солоності – від слабосолених (1 г/л) до практично розсолів (35 г/л). За хімічним складом вибір не менш широкий – гідрокарбонатні, гідрокарбонатно-сульфатні, гідрокарбонатно-натрієві, сульфатні, натрієві, кальцієво-магнієві, сульфатно-хлоридні, хлоридно-натрієві і т.д.
Є вода, яка користується особливою популярністю у жінок — у ній відзначено підвищений вміст гліцерину, що дуже позитивно впливає на шкіру. Еліксир молодості треба шукати у джерелі «Юзя» у глибині Курортного парку, ближче до покинутого бювету №2.
Крім «Юзі» (джерело №11), на курорті функціонують у тому числі такі джерела, як №3 «Броніслава», №6 «Едвард», №7 «Фердинанд», №8 «Еммануїл», №9 «Анна», №10 “Катерина”. Два колись популярні №1 «Марія» та №2 «Софія» законсервовані, але лікування проводиться іншими водами того ж складу, отриманими шляхом розведення їх до оригінального.
Найвідоміша вода на курорті Трускавець — це «Нафтуся». Слабко мінералізована (0,7 г/л) гідрокарбонатно-сульфатно-кальцієво-магнієва з невеликою кількістю органічних речовин нафтового походження — олій, смол та асфальтенів, вона має специфічний смак та запах. «Нафтуся» підвищує імунітет та покращує обмін речовин, має виражений антиоксидантний, протизапальний, антисклеротичний, сечогінний, жовчогінний, знеболюючий ефект та багато інших корисних впливів на організм – справжня «жива вода». Набрати цю чудо-воду можна у бюветі №1, розташованому на вході до Курортного парку.
Джерела з мінеральною водою типу «Нафтуся» є і на сусідньому з Трускавцем курорті Східниця. Останню зазвичай вибирають ті відпочивальники, які віддають перевагу тихому і спокійному відпочинку.
За складом та смаковими якостями схожа на трускавецьку та мінеральну воду з джерела №4 «Магдалина» в Моршині (це та сама вода, яку більшість знає під назвою «Моршинська»). Як і в Східниці, тут спокійніший відпочинок, та й сам Моршин за курортною інфраструктурою набагато скромніший за Трускавець.
За словами головлікаря трускавецького «Rixos-Prykarpattya» Бориса Ніколайчука, якщо людина має якісь патології, ефект від невідповідної мінеральної води може бути непередбачуваним – від проносної дії на організм до загального погіршення стану здоров’я. Тому якщо головна мета поїздки до Трускавця, та й на будь-який інший бальнеологічний курорт, це лікування конкретних захворювань, попередня консультація лікаря вкрай потрібна.
Що у підсумку?
У Трускавець однозначно варто їхати будь-якої пори року і за будь-якої погоди.
По-перше, ви можете оздоровитись:
– в санаторії;
– у готелі з власною медичною базою;
– у «Бальнеоозокеритолікарні №2», реабілітаційному центрі або в одному з лікувально-діагностичних центрів у приватних клініках;
– самостійно приймаючи воду в одному з джерел. Але в цьому випадку все одно потрібно попередньо порадитись із лікарем.
По-друге, у Трускавці є на що подивитися та чим зайнятися у вільний час.
Найпопулярніші та найдоступніші варіанти розваг перераховані вище.
І по-третє, будь-яка зміна ситуації корисна. Особливо зараз, коли нервова система перебуває у стані безперервного стресу. Позитивний вплив навколишніх лісів, тиша і свіже повітря допоможуть впоратися з емоційними проблемами, зміцнять нервову систему і нададуть сил організму.
Підписуйтесь на нас у Telegram