Проблеми полігонів побутових відходів на Сумщині сьогодні можуть перетворитися в екологічну катастрофу та загрозу для здоров’я людей в найближчому майбутньому

Екологія | 14:38, 2.06.2023
 Поділитися

Поділитися в

У Роменському районі горів полігон. Завдяки професіоналізму рятувальників його вдалося загасити. Вчора на ранок пожежа на цій ділянці ліквідована. Але проблема із використанням цього та інших полігонів залишається. Це питання вчора під час наради із головами РВА підняв голова Сумської ОВА Володимир АРТЮХ

«На щастя, під час горіння відходів на полігоні ніхто не загинув, і я дякую рятувальникам, які гасили цю пожежу. Але це незаконний полігон. І, на жаль, вивезення побутових відходів на закритий полігон в Ромнах – це серйозна екологічна проблема, яка не вирішується роками. Але вирішувати її потрібно», – наголосив Володимир Артюх. 

Як повідомила директор Департаменту захисту довкілля та енергетики облдержадміністрації Ірина КАШПУР, на території Сумщини 19 полігонів, лише 8 із них мають проекти: Конотопський, Сумський, Білопільський, Лебединський, Глухівський, Шосткинський, Охтирський і Роменський.

«Роменський полігон закритий рішенням головного державного інспектора ще з 2013 року. У 2021 році був закритий за рішенням суду. Але іншого місця для вивезення сміття громада не знайшла, новий полігон на території громади не був побудований. Тому щоб не залишати сміття в місті, продовжують використовувати цей полігон», – зазначила Ірина Кашпур.

За порушення вимог законодавства щодо поводження з відходами відповідальні особи Роменської міської ради та підприємства, яке здійснює вивезення ТПВ та утримання полігону в м. Ромни неодноразово притягувались до адміністративної відповідальності. Порушене кримінальне провадження. Також екологічна інспекція буде нараховувати збитки за забруднення атмосферного повітря внаслідок горіння».

Голова Роменської РВА Денис ВАЩЕНКО додав, що сьогодні Роменська громада продовжує вивозити сміття на закритий полігон. Екологи опломбовують цей полігон, але міська рада зриває пломбу й продовжує вивозити сміття.

Є питання і по полігонах у Шостці та Глухові. У Шостці, зокрема, вже вичерпана проектна потужність полігону, а також у 2022 році закінчився термін його експлуатації. На сьогодні сміття туди вивозиться. Але там є земельна ділянка, яку можна розширювати в подальшому. Це необхідно зробити міській раді.

У Глухові також екологи виявили суттєві порушення при експлуатації полігону.

На сьогодні перевищена проектна потужність полігону і в Конотопі. Але вже виділена земельна ділянка, тому є надія, що питання вирішиться. Конотопський полігон передбачено кластерним для громад Роменського та Конотопського районів. Тільки Охтирський полігон наближено відповідає вимогам природоохоронного законодавства, термін його експлуатації до 2033 року.

«По м. Суми – здійснюється нове будівництво 1, 2, 3, 4 карт для складування відходів полігону. І саме Сумський полігон передбачається кластерним полігоном для громад Охтирського і Сумського районів», – продовжила Ірина Кашпур.

За її словами, розпорядженням голови Сумської обласної військової адміністрації від 16.11.2022 № 419-ОД затверджено Регіональний план управління відходами у Сумській області до 2030 року. Відповідно до Національної стратегії управління відходами до 2030 року, Національного плану дій, Регіонального плану управління відходами до 2030 року на території області передбачено три регіональні полігони для громад в межах Сумського, Шосткинського та Конотопсько-Роменського кластерів.

Для допомоги у розробленні місцевих планів управління відходами створено робочі групи з координації розробки місцевих планів управління відходами та реалізації заходів Регіонального плану управління відходами у Сумській області до 2030 року у межах кластерів.

Районним військовим адміністраціям доручено на своєму рівні забезпечити координацію та сприяти пошуку земельних ділянок під інфраструктури управління відходами відповідно до Регіонального плану управління відходами в межах кластерів.

Несанкціоновані сміттєзвалища та полігони, термін експлуатації яких закінчився передбачено рекультивувати до 2030 року.

Головна стратегія управління відходами полягає в переробці, повторному використанні, утилізації якнайбільшої кількості утворених відходів та мінімізації обсягів захоронення відходів на полігонах.

«Я прошу керівництво громад не гратися з цими питаннями, а вирішувати їх. Адже це справді екологічна проблема, яка може привести до негативних змін якості навколишнього середовища та викликати серйозні ризики для життя і здоров’я людей. Тому будемо вживати якнайсуворіших заходів, в тому числі звертатимемось до правоохоронних та контролюючих органів. Тому що це проблема не лише сьогодення, а й майбутнього Сумщини», – наголосив Володимир Артюх.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписуйтесь на нас у Telegram

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: