Якщо Батьківщина покличе – під весняний призов можуть потрапити навіть випускники військових кафедр

Суспільство | 10:54, 12.02.2017
 Поділитися

Поділитися в

Весняний призов не за горами. Причому, цьогоріч набір на строкову службу може стати актуальним навіть для офіцерів запасу. Принаймні, інформація про це активно поширюється у багатьох українських ЗМІ. Ба навіть більше, медійники оприлюднили дані, згідно яких юнаки, що вчилися на військових кафедрах при внз будуть придатні до служби в армії не до стандартних 27 років, а аж до 43-х.

Чи варто довіряти цим чуткам – кореспонденти Голосу Конотопа спробували дізнатися, як то кажуть, з перших рук. На питання – чи потраплять випускники військових кафедр до армії заступник військового комісара Конотопського ОМВК, начальник відділення комплектування Борис Сагайдачний однозначної відповіді “так” чи “ні” поки-що давати не береться.

За словами військового, найрезонансніша новина лютого поки що не підкріплена відповідними документами. Більше того, має суперечності із нині діючим законодавством, в якому прописано, що офіцери запасу, які закінчили військові кафедри вишів, призову не підлягають. Розмови про те, що дану категорію варто відправити в зону АТО (по мобілізації чи на інших засадах) точаться давно. Обговорюються навіть деталі – терміни служби, пільги, переваги. Але поки не має документальних розпоряджень – це лише розмови- зазначив капітан.

Натомість військкоматі з дня на день очікують указу Президента щодо весняного та осіннього призовів 2017 року. Саме з нього і стане зрозуміло – чи торкнеться військова служба офіцерів запасу і якщо так, якою будуть її особливості (терміни, місце проходження, зарплатня).

Інших же потенційних строковиків призиватимуть керуючись ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу”. Згідно нього відстрочку від армії можуть отримати певні категорії чоловіків призовного віку. Серед них зокрема ті, хто:

– утримує непрацездатну матір, батька або іншого родича (лише у випадку, якщо немає інших повнолітніх близьких, здатних доглядати немічного);

– має дитину віком до трьох років;

– самостійно виховує дитину (без матері);

– має двох і більше дітей;

– має жінку-інваліда або вагітну дружину (на момент призову доведеться пред’явити офіційну довідку, що термін вагітності перевищує 12 тижнів). Відстрочка надається тільки до моменту народження дитини. Після пологів військовозобов’язаний має пред’явити копію свідоцтва про народження малюка, де він вказаний як батько – і отримає відстрочку до виповнення дитині 3 років;

– є сиротою віком до 23 років (після вказаного віку особа набуває статусу дитини, позбавленої батьківського піклування і втрачає право на відстрочку);

– має тимчасові проблеми зі здоров’ям (відстрочка на 6 місяців або ж на рік);

– якщо брат потенційного призовника служить у цей же час в армії (до того моменту, коли брата звільнять у запас);

– молодше 21 року і при цьому отримує освіту на денній формі;

– працює вчителем (на весь період роботи за спеціальністю), медиком у сільській місцевості (за умови повного навантаження), поліцейським (на весь період роботи за спеціальністю), а також виконує обов’язки священнослужителя (на весь період роботи за спеціальністю);

– особи, які мають науковий ступінь;

– ті, хто на момент призову підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, до прийняття відповідного судового рішення.

Повністю звільняються від призову на строкову військову службу:

– непридатні за станом здоров’я;

– юнаки, близькі родичі котрих загинули або отримали інвалідність під час проходження військової служби;

– особи, що на момент набуття громадянства України уже пройшли військову службу в іншій державі;

– засуджені за вчинення злочину до позбавлення чи обмеження волі;

– чоловіки, яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу;

– старші 27 років, на момент оголошення призову.

Але якщо чоловік призивного віку підпадає під вищезазначеноі категорії, але все одно має бажання проходити строкову службу – солдатом він звісно стати може. Головне аби це дозволяв стан його здоров’я – кажуть у військоматі. Як і в попередні роки, строковиків у зону АТО не відправлятимуть – вони служитимуть виключно у пунктах постійної дислокації військових частин. Серед заохочень , як і раніше залишається разова матеріальна допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів.

Але найголовніше – що цьогоріч працівники військомату роблять ставку на громадянську свідомість призовників. Чекати, доки працівники військомату вручать вам повістку не варто – каже Борис Сагайдачний. Дзвіночком про те, що прийшов час виконувати свій військовий обов’язок має стати – десятиденний термін від дня офіційного оголошення призову. У цей період призовник має сам з’явитися до військомату.

Якщо потенційний строковик особисто не підписував повістки – від відповідльності він не звільняється. Згідно чинного законодавством, ухилення від призову на строкову службу (ст. 335 ККУ) карається обмеженням волі строком до трьох років. Якщо військовозобов’язаний не з’явився за повісткою до військкомату, не повідомив у комісаріат про зміну місця проживання, йому загрожує штраф у розмірі 85-119 гривень. За повторне порушення – від 170 гривень до 255 гривень (ст..210,211 АКУ).

comments powered by HyperComments