Як виростити якісну овочеву розсаду

Суспільство | 22:02, 2.01.2021
 Поділитися

Поділитися в

Здається весна ще не скоро, можна відпочити від клопотів на городі. Але про майбутній якісний урожай пора замислитися. Більшість дачників починають вирощувати розсаду вже в грудні-січні. А от у лютому-березні мініпосівна кампанія починається у всіх, хто хоче сам виростити розсаду для свого городу.

Виростити хорошу розсаду не так вже й складно, але початківці у цій справі повинні знати деякі правила. Аптека садовода підготували для вас кілька корисних порад, аби ви не залишилися без врожаю.

Коли сіяти насіння овочів на розсаду

Уже в кінці січня можна сіяти насіння огірків для теплиці. У перший тиждень лютого висівають селеру, з другої декади місяця – перець і баклажани. У цей час сіють і розсаду помідорів для теплиць. Якщо забули про ранні огірки, то 20-х числах лютого ще не пізно їх посіяти.

У березні настає черга цвітної та білокачанної капусти, її висаджують десь у середині місця. А ось у першій декаді березня час сіяти насіння ранніх томатів, солодкого перцю та цибулі-порей.

Яким повинен бути ґрунт

Навіть елітне насіння погано зійде у бідному ґрунті. Готовий ґрунт можна придбати у спеціалізованих магазинах, або ж зробіть його самостійно. Головне, щоб він складався з торфу, перегною і дернової землі. Ґрунт повинен бути насичений макро- і мікроелементами, має бути легким і пористим, аби повітря легко проникало до коріння рослини.

Обираємо посуд

Велику роль відіграє і місткість для майбутньої розсади. Краще обирати спеціальні контейнери, торф’яні або паперові горщики. Нині найдоступніший і найбезпечніший матеріал, в якому овочева розсада буде добре рости – це пластик. Посуд, виготовлений з нього, не містить шкідливих речовин, на відміну від картонної тари, яку просочують захистом від бактерій і грибків. Від цим речовин розсада овочів сповільнює або взагалі припиняє ріст доти, поки хімія не вивітриться. Пластмасові ящики або касети для розсади з піддоном – найоптимальніший вибір, якщо у вас великі плани на вирощування городніх культур.

Невелику кількість розсади краще вирощувати взагалі в керамічних горщиках. Це дозволить не пікірувати її. Єдиний мінус – такий посуд багато місця займає на підвіконні. Натомість рослини з довгим стрижневим коренем, який легко пошкоджується при пересаджуванні, можна сіяти у торф’яні горщики. Це виключає пікірування розсади. Її висаджують у відкритий ґрунт прямо з горщиком: коріння рослин з легкістю проростає крізь його стінки і дно вглиб ґрунту.

Особливості поливу розсади

Ґрунт, у якому росте ваша розсада, завжди повинен бути ледь вологим – не допускайте ні пересихання, ні застою води в ньому. Для цього поливайте розсаду з розпилювача, а контейнер тримайте на піддоні, з якого можна буде злити залишки води. Коли розсада підросте, поливати її можна вже лійкою з душовою насадкою. Але найкращий варіант поливу – це у піддон. Такий спосіб стимулює розвиток розгалуженої кореневої системи сіянців. В усіх випадках вода має бути кімнатної температури і відстояна або ж відфільтрована.

Підживлювання розсади

Після появи у сіянців першої пари справжніх листків розсаду треба підживити. Для цього чудово піддійте препарат Авангард Р Овочеві. Це рідке комплексне концентроване легкодоступне овочевим культурам добриво, яке містить збалансоване співвідношення макро-, мезо- та мікроелементів. Його застосовують як для позакореневого підживлення овочевих культур, так і для передпосівної обробки їх насіння. До робочого розчину добрива рекомендується додавати стимулятор росту Гулівер® Стимул, який буде поліпшувати ефективність робочого розчину. Останній дозволяється застосовувати кілька разів. Якщо ви його використовуєте для замочування насіння перед висіюванням, те потрібно просушити у провітрюваному приміщенні або відразу посіяти.

Підживлювати розсаду перед її висаджуванням у відкритий ґрунт треба два рази.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписуйтесь на нас у Telegram

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: