Внесок сучасних конотопців у розвиток української науки

Суспільство | 12:07, 20.05.2017
 Поділитися

Поділитися в

На думку пересічного громадянина наука – це щось захмарне і далеке, а різноманітні винаходи та наукові дослідження – то справа рук людей, які живуть і працюють у далеких потужних лабораторіях, вхід до яких обмежений. Але мало хто знає, що наука живе і в маленьких містечках, таких, як Конотоп. І не просто живе – вона впевнено крокує в ногу з часом. А винахідники та науковці з ученими ступенями скромно ходять вулицями нашого міста. А ми, самі іноді того не знаючи, щодня вітаємося з ними, запитуємо про погоду, і, на ходу прощаючись, поспішаємо в своїх буденних справах.

А між іншим, одним з найбільших осередків розвитку науки в нашому місті є Конотопський інститут Сумського державного університету.

Свого часу цей ВУЗ підхопив досвід міського науково-дослідного інституту «Автоматвуглерудпром», який довгий час працював на базі «Червоного металіста». Частина співробітників перейшла у якості викладачів до вишу, де продовжила свою діяльність, пов’язану із безпекою шахт і вугледобування, а також безпекою в умовах метану, який виділяється в шахтах або загазованих середовищах. Ці роботи продовжуються в конотопському інституті СумДУ, більше того – деякі з винаходів запатентовані.

Один із яскравих прикладів цього – установка «Полум’я-1» – винахід викладача конотопського вузу, який в умовах однієї з донбаських шахт був випробуваний студентами. Над винаходом працювали 5 років. На сьогоднішній день він запатентований і здатен врятувати життя людей, яких спіткав вибух у шахті. Адже ця установка здатна загасити вибух  у момент його виникнення і не допускає горіння метану у шахті. Наразі великого попиту на конотопський винахід в Україні немає – війна на сході зупинила шахти Донбасу, які могли б його використовувати. Але пристроєм цікавляться за кордоном.

На фото – заступник директора з наукової роботи Максим Іващенко.

Загалом наукова робота в КІ СумДУ не припиняється ні на день. Тут залюблені в науку, як викладачі, так і студенти. У виші запатентовано 7 винаходів. Окремі з них належать студентам.

За останні два роки п’ять викладачів навчального закладу захистили свої дисертації і стали кандидатами економічних наук. Серед них: Галина Самусь, Катерина Зубко, Олена Циганенко, Наталія Гарано та Ярина Литвиненко. Остання виконала свою роботу у Франції за трьома грантами і здобула ступінь кандидата фізико-математичних наук. Прикметно, що науковими керівниками її дисертації виступили директор КІ СумДУ Віталій Бібик та доктор наук, професор французького вишу Томас Хаует. Ярина – недавня студентка КІ СумДУ, сама з Конотопського району, зараз працює викладачем у Сумському університеті.

Чимало викладачів видали свої монографії та наукові роботи, деякі з них є навчальними посібниками, а деякі навіть стали підручниками для студентів. Більшість з них належать викладачеві Миколі Матвієнку.

За 16-річне існування конотопського інституту одних лише підручників було видано 11. А тому можна сміливо стверджувати, що Конотоп зробив свій внесок в університетську освіту країни.

Якщо брати наукову діяльність в межах міста, то варто відзначити, що кандидати наук є не лише в КІ СумДУ, а й серед інших викладачів міста, а також суддівського корпусу, і їхня кількість поза університетською освітою впевнено наближається до 10.

comments powered by HyperComments