«Сухий закон» у Конотопі: спроба №2

Суспільство | 08:26, 27.04.2016
 Поділитися

Поділитися в

Ініціатива міської влади ввести комендантську годину для продажу напоїв із високим градусом одного разу вже розбилася об жорстоку реальність – наприкінці 2014 року. Регуляторний акт щодо обмеження продажу спиртного із 22-ї до 8-ї години був знятий з розгляду і навіть не виносився на сесійне голосування. Різкий спротив приватних підприємців та недосконалість законодавства змусили посадовців відкласти дану ініціативу «у довгий ящик».

Але нещодавно антиалкогольна тема знову набула резонансу: на засіданні виконкому було прийнято рішення про заборону продажу спиртного людям у формі та анонсовано обмеження продажу алкогольних напоїв на території міста у нічний час.
Алкогольний дрескод: людям у камуфляжі спиртне не продаватимуть. Фактично рішення міськвиконкому забороняє продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв особам, які мають ознаки належності до будь-якого військового формування (мається на увазі уніформа і озброєння). За дотриманням заборони мають слідкувати очільники військових частин та місцеві правоохоронці. Крім цього будуть підготовлені звернення до районної і сільських рад, аби звести нанівець усі спроби військовиків закупити спиртне за межами міста.

Табу на нічний продаж. Для загальноміського обмеження нічної торгівлі алкоголем рішення виконкому недостатньо – процедура передбачає проведення громадських слухань з даного питання і оформлення відповідного регуляторного акту, який згодом (орієнтовно в кінці літа) буде винесений на сесію міськради. Якщо депутати проголосують «За» – обмеження набере чинності у січні 2017 року. Відтак протягом наступних місяців прибічникам тверезості доведеться здолати чимало перепон у реалізації проекту.

Мета виправдовує засоби. Дізнавшись про антиалкогольні ініціативи міської влади підприємці б’ють на сполох. Один із них у приватній розмові чесно зізнається: «Звичайно, офіційно я буду виступати «за» – я ж ніби то свідомий громадянин, і хочу аби в Конотопі зменшилася п’яна злочинність і хуліганство. Я за здоров’я нації, і все таке інше… Але як підприємець мушу констатувати факт: виручка магазинів зменшиться вдвічі (особливо зважаючи на те, що пиво з минулого літа прирівняне до алкогольних напоїв і також підпадає під заборону). Доведеться звільняти продавців…». Серед основних аргументів «проти», наведених приватниками, є висока ціна на алкоголь: мовляв, алкоголікам ліцензоване спиртне не по кишені, вони купують напої «домашнього виробництва». А після нововведень до їх когорти приєднаються і пересічні конотопці. Загалом підприємці апелюють до того, що виступаючи проти заборони продажу спиртного у нічний час вони борються не за власну вигоду, а скоріше за виживання в умовах нинішньої кризи.

Подвійні стандарти. Варто зауважити, що заборона стосується лише роздрібних мереж. А значить «щасливчики», які мешкають поблизу цілодобових барів-ресторанів-кафе і надалі потерпатимуть від «побічних ефектів» неприємного сусідства.
Не все так просто. Навіть якщо нічний продаж алкоголю опиниться під забороною, прийняти закон – це ще не значить забезпечити його реальну дію. Біля кожного МАФу поліціянта не поставиш, аби перевіряв що там опівночі купують: хлібину чи пляшку горілки. Досвід інших міст також доволі суперечливий: наразі обмеження продажу ефективно діє лише у Львові та Черкасах. В багатьох населених пунктах рішення гальмувалося ще у процесі обговорення чи голосування, а в деяких – оскаржено підприємцями через суд (саме в такий спосіб повернули собі право нічної торгівлі спиртним підприємці Сум).

Усі згадані факти плюс непередбачуваний норов конотопського волевиявлення не дозволяють прогнозувати результати цієї боротьби за тверезість. Одне можна сказати напевне: сам процес буде чудовим лакмусовим папірцем для визначення рівня громадської свідомості і життєвих цінностей мешканців нашого міста.

Джерело – fontannews.com.ua.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: