Ассанж звернувся до журналістів з балкона посольства Еквадору

Суспільство | 19:10, 19.08.2012
 Поділитися

Поділитися в

 

Засновник порталу політичних викриттів WikiLeaks Джуліан Ассанж виступив у Лондоні з першою за останні два дні публічною заявою, закликавши США припинити полювання на творців сайту та його прихильників по всьому світу.

"Я прошу президента Обаму зробити вірний вибір. США повинні припинити переслідування WikiLeaks, що нагадує "полювання на відьом", відмовитися від переслідування творців порталу та його прихильників. Штати повинні пообіцяти, що не будуть переслідувати журналістів, які проливають світло на злочини можновладців", – сказав Ассанж, виступивши перед прихильниками й журналістами з балкона посольства Еквадору в Лондоні.

Він продовжив свій виступ закликом звільнити тих, хто постраждав за спробу "відкрити правду", зокрема, американського військовослужбовця Бредлі Меннінга, якого звинувачують у Штатах в передачі документів американського уряду сайту WikiLeaks. Він згадав і багато інших випадків утисків свободи слова й самовираження у світі.

У будівлі посольства 41-річний австралієць знаходиться вже два місяці, з того моменту, як в червні звернувся до влади латиноамериканської країни з проханням надати політичний притулок. Минулого тижня Еквадор підтвердив, що готовий дати Ассанжу притулок.

Однак через те, що скандально відомий засновник WikiLeaks перебуває в міжнародному розшуку, покинути посольство він поки не може, інакше британська поліція негайно його заарештує. Ассанж з'явився перед публікою з новою стрижкою, в сорочці та краватці. Першим ділом він подякував присутнім, що прийшли підтримати його, заявивши, що саме завдяки їх увазі й тому, що з собою "вони принесли сюди увагу всього світу", він не був заарештований досі.

"Але з темрявою я чую, як поліцейські намагаються проникнути сюди через пожежний вихід", – продовжив свою образну й емоційну промову Ассанж.

В черговий раз він висловив вдячність президенту Еквадору за "сміливість", тим націям, які виступили на його стороні, а також жителям Великобританії, Австралії та Швеції, які надали йому підтримку всупереч позиції своїх урядів.

Свою власну справу Ассанж назвав "прямою загрозою свободі самовираження й здоров'ю суспільства". Однак прозвучав в його словах і оптимізм. За повідомленнями ЗМІ, у Ассанжа кілька дітей, включаючи дорослого сина. До цих пір їх існування засновник WikiLeaks заперечував, але у своїй промові Ассанж попросив вибачення у своєї сім'ї й "своїх дітей", з якими він був розлучений. "Скоро ми возз'єднаємося", – заявив він.

Адвокат: Ассанж не уникає суду в Швеції, але хоче гарантій безпеки

Засновник скандально відомого порталу WikiLeaks Джуліан Ассанж не уникає зустрічі з правосуддям Швеції, він просто хоче отримати гарантії дотримання своїх прав, заявив журналістам в неділю один з адвокатів Ассанжа іспанський суддя Бальтасар Гарсон.

Ассанж в середині червня з'явився в посольство Еквадору в Лондоні з проханням про надання притулку. У Швеції він підозрюється в згвалтуванні й сексуальних домаганнях, що нібито відбувалися в серпні 2010 року. У листопаді того ж року шведські правоохоронні органи оголосили його в міжнародний розшук, щоб мати можливість допитати.

Британські силовики, незважаючи на те, що Ассанж ховається на території посольства іноземної держави, й на те, що Еквадор надав йому притулок, мають намір затримати Ассанжа для подальшої екстрадиції до Швеції. Адвокати Ассанжа й він сам побоюються, що в разі видачі Швеції його екстрадиції можуть пізніше домогтися США, де засновнику WikiLeaks може загрожувати покарання аж до страти.

"Ассанж ніколи не уникав можливості відповісти перед шведськими судовими властями … він тільки просить дати йому мінімальні гарантії, щоб це змогло статися. Ці гарантії до цього дня йому не надані", – сказав Гарсон журналістам, які зібралися перед будівлею посольства Еквадору в Лондоні.

Іспанська юрист відповів на питання ЗМІ після розмови з Ассанжем. Гарсон також зазначив, що його клієнт має законне "фундаментальне" право на політичний притулок, і питання про від'їзд Ассанжа з Великобританії в Еквадор, що надав йому політичний притулок, "не може завершитися інакше, ніж наданням йому дозволу на виїзд".

Нагадаємо, 17 серпня, президент Еквадору заявив, що не виключає того, що Ассанжа можуть заарештувати і стратити.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: