На Сумщині загострилось питання пільгового первезення населення

Транспорт | 12:13, 28.07.2019
 Поділитися

Поділитися в

Про це на засіданні депутатської комісії облради з питань розвитку сільських територій, соцзахисту населення і охорони здоров’я повідомив директор Асоціації автомобільних перевізників Сумської області Михайло Сіпун:

 Пасажирські перевезення в області – в критичному стані. У семи районах немає жодного перевізника. Причина – бідність, через пільгових перевезень, які не фінансуються. У 2018 року ми вперше звернулися до губернатора з тим, що перевізникам з травня по жовтень не виплачувалася компенсація. Потім зверталися ще й отримали відписку, що погашення заборгованості перед перевізниками за пільгові перевезення можливо за умови наповнення консолідованого обласного фонду в повному обсязі. За минулий рік заборгованість склала майже 4 млн. За ці півроку через автостанції вже продано квитків на 7,8 млн. І ще півроку попереду. Грошей немає. Перевізники відмовляються від пільгових перевезень, так як вони збиткові. Тому ми звернулися до облради: необхідно або вирішити проблему з фінансуванням, або переглянути умови обласної програми та внести зміни як в програму, так і в договори з перевізниками – що пільгові перевезення можливі тільки в межах наявного фінансового ресурсу. Наприклад, виділяється мільйон – на нього возять пільговиків. А далі перевізник може возити за свій рахунок на свій розсуд – одного або двох пільговиків.

Але і це ще не все. У червні ВР в першому читанні прийняла проект закону про внесення змін до ст.133-1 КУ про адмінпорушення щодо посилення відповідальності за безпідставну відмову в пільговому перевезенні. Пропонується збільшити штрафи до 150 неоподатковуваних мінімумів, а це – 2550 гривень! На сьогодні штраф за безпідставну відмову – 136 грн. На наш погляд, тільки якщо перевізника профінансували, тоді його можна карати штрафом. А не так, як в нинішній ситуації. Ми просимо облрада звернутися до ВР, щоб в цю статтю було внесено доповнення – в разі повного відшкодування збитків за пільгові перевезення. Без належного фінансування така відмова можна вважати мотивованим, так як немає компенсації в повному обсязі.

Як зазначила заступник директора департаменту соцзахисту населення Сумської ОДА Людмила Мусіяка, проблема з компенсаційними виплатами за пільговий проїзд виникла ще в 2016 році, коли в держбюджеті на ці цілі вперше не були передбачені кошти. Уже в наступному році завдання по відшкодуванню перевізникам були покладені на місцеві бюджети. Тоді, в 2016-м, щоб зняти соціальну напругу, на рівні області на 5 років була прийнята програма по компенсаційних виплат за пільговий проїзд автотранспортом на автобусних маршрутах загального користування (внутрішньообласні та міжобласні маршрути). У приміському та міському повідомленнях – такі ж програми були розроблені на місцях. Щоб розраховуватися з перевізниками за обласною програмою, був створений консолідований фонд, який наповнюється за рахунок надходжень з місцевих бюджетів.

На цей рік фінансовий ресурс, який ми розрахували і довели ОТГ, районам і містам, склав 7,2 млн. Грн. – уточнила Л.Мусіяка. – Але цих грошей немає! Тільки 4 райони перерахували кошти в повному обсязі. Всього до фонду надійшло 56% коштів від доведеної суми. Від попередньої сесії облради до нинішньої фонд збільшився тільки на 128 тис. Грн. Заборгованість за минулий рік вже не 4 млн., А два (половину ми додали). Місцеві бюджети не тягнуть фінансово – деякі реально, але є і такі, хто просто не хоче перераховувати субвенцію. В інших областях таких проблем немає. Хто в наказовому порядку змусив перевозити пільговиків, хто возить по 1-2 людини з відшкодуванням. У нас возять всіх, і коштів катастрофічно не вистачає. Голови заможних ОТГ кажуть, що вони готові платити скільки завгодно грошей, але тільки – за своїх. І мери міст теж. Однак у нас в Україні до цих пір немає обліку пільгових перевезень! Я подала масу пропозицій з цього приводу. Це потрібно зробити на території всієї України. Наші АТОшнікі їздять лікуватися і в Дніпро, і до Харкова. Також потрібно міняти законодавство, що стосується пільг. Ми плануємо цю проблему поставити перед новим президентом – разом з пропозиціями її рішення.

За підсумками піднятих Михайлом Сіпуном питань депутатська комісія рекомендувала розробникам обласної компенсаційної програми – департаменту соцзахисту та управління інфраструктури Сумської ОДА – відпрацювати пропозиції для розгляду на найближчій сесії облради. Так що слово за депутатами.

Джерело: shans.com.ua

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: