Конотопський лісгосп збільшує темпи розвитку навіть без державних дотацій

Суспільство | 09:16, 17.09.2016
 Поділитися

Поділитися в

Традиційно в третю неділю вересня в Україні відзначається День працівників лісу.

Збереженням та примноженням лісу на Конотопщині займається одне з найпотужніших підприємств області – Конотопський лісгосп. Території, які обслуговує підприємство, розкинулися на площі понад 25 000 га. Це лісові масиви Конотопського, Путивльського і частково Буринського району. На цих землях ведуться всі види лісогосподарських робіт.

Одне з основних завдань лісгоспу – вирощування лісу. Цього року зусиллями працівників Конотопського лісового господарства висаджено 99 га лісових культур на площах, які вийшли з-під суцільних рубок.

Проводити санітарну вирубку лісу та рубку площ головного користування потрібно розумно і зважено, – кажуть на підприємстві. Так, за 8 місяців поточного року Конотопським лісгоспом заготовлено деревини близько 42 000 кубічних метрів. Всі площі, які вийшли з-під суцільних рубок, засаджені. Зараз розпочинається підготовка грунту під висадку лісових культур наступного року. Грунт готується зарані. Для цього на місці запланованих посадок нарізаються борозни, в яких до весни накопичується волога. Потім у підготовлену землю  висадять молоді дерева, що дасть можливість лісовим культурам прижитися якнайкраще.

Уся зрубана необроблена деревина реалізується лісгоспом через ресурсну або ж агропромбіржу. Частина поставляється на експорт. Переробляє лісгосп небагато: близько 8% заготовленої деревини. В основному це низькосортний дубовий круглий ліс. Заготовки Конотопського лісгоспу йдуть на виготовлення паркетної дошки та штучного паркету.  Цьогоріч продукція підприємства потрапила в сотню кращих товарів України. В обласному турі  щорічного Всеукраїнського конкурсу ДП “Конотопське лісове господарство” презентувало  дубову паркетну заготовку власного виробництва та саджанці лісових культур, вирощені в лісорозсадниках підприємства. І стало лауреатом обласного етапу в номінації «Товари виробничого і технічного призначення». У плані експортних поставок Конотопський лісгосп працює з Німеччиною, Польщею та Словакією.

Фото0038

Щоправда з 1 січня наступного року експорт сосни депутати Верховної Ради заборонили. Продаж цього вида деревини планують спрямувати на внутрішній ринок.  Конотоп до таких змін готується вже зараз. Підприємство отримало дозвіл на придбання лінії з переробки сосни, яка коштуватиме майже 3 млн грн.

Не зважаючи на статус державного підприємства, бюджетних дотацій  Конотопський лісгосп не має. Зважаючи на гарні показники в роботі, декілька років тому Конотопське лісове господарство першим в області поставили на самофінансування. «Це був свого роду експеримент, – розповідає головний інженер підприємства Сергій Пластовець. – Але ми пройшли цей тест на відмінно, тож так і працюємо відтоді. І навіть непогано розвиваємось».

Підприємство справно  платить податки. За 8 місяців цього року до державного бюджету було перераховано понад 14 млн грн. Прибуткові кошти лісгосп вкладає у саморозвиток. Близько 3 млн грн в цьому році було витрачено на закупівлю лісогосподарської техніки, облаштування на території підприємства пожежно-хімічної станції, будівництво доріг. Так, за 4 роки в Бочечківському лісництві було побудовано понад 7 км дороги, в Новомутинському – близько 3 км. План цього року – 1,5 км доріг з твердим покриттям. «Дороги дають доступ до малодоступних районів, де заготівля майже не велася, – розповідає Сергій Пластовець. – Адже вивезти звідти ліс було вкрай тяжко. Зараз там є дороги, відповідно покращився і санітарний стан цих лісових масивів, адже  рубки проміжного користування (санітарні рубки- авт.) були там вкрай необхідні».

SAM_0105

SAM_0618

Ще одне важливе завдання підприємства – охорона лісу від пожеж. Особливу увагу питанням пожежогасіння приділяє директор лісгоспу Леонід Бут, який очолює підприємство вже більше 25 років. Працівники кажуть, що саме він знається на цьому питанні, як ніхто інший.

З ініціативи Леоніда Бута цього року в лісгоспі з’явилася лісова пожежна станція, до складу якої входять три пожежні автомобілі, два з яких переоснащені власними силами працівників ЗІЛи-131. На них встановлені цистерни об’ємом 5 кубів та мотопомпи імпортного виробництва. Автомобілі мають велику прохідність, тож проїдуть будь-куди. Крім того, на території лісових масивів ведеться постійне патрулювання та чергування. Більше того, в районі є навіть вишки з відеоспостереженням. Усе це дає можливість вчасно локалізувати будь-яке загорання лісу.

Окрім усього цього підприємство успішно веде й мисливське господарство. Слідкувати за порядком під час полювання, видавати ліцензії та мисливські квитки, доглядати за тваринами – це все теж обов’язок лісівників. «У наших лісах водиться понад 40 голів червонокнижних зубрів, – розповідає Сергій Пластовець. – Це два стада, у яких уже є приплід, що дуже приємно, бо це означає¸ що популяція розвивається. Літом вони знаходять собі їжу самі, а от взимку їм потрібно допомагати. А тому заготовляємо сіно, силос, зерно, і веземо на кормові майданчики до лісу».

Конотопський лісгосп налічує 190 працівників. І всі вони – не випадкові люди на підприємстві. Адже кожен з них любить справу, якою займається, і відповідально ставиться до своєї роботи. Середня заробітна плата на підприємстві – понад 9 000 грн. Натомість про своїх співробітників тут дбають не лише у робочий час. За рахунок профспілкових коштів влітку 100 чоловік оздоровили на морському узбережжі Лазурного. Виділяються кошти й на культурне дозвілля працівників, зокрема на відвідування концертів українських виконавців, які приїздять до Конотопа.

18 вересня -професійне свято працівників лісу. «Голос Конотопа» вітає ДП «Конотопське лісове господарство і бажає йому стабільності та нових досягнень. Мирного вам неба, шановні господарі лісу, а вашим родинам – здоров’я та добробуту.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписуйтесь на нас у Telegram

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: