Конотопський “Авіакон” засвітився у “Схемах” + ВІДЕО

 Поділитися

Поділитися в

«Схеми» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший) дослідили питання імпортозаміщення у оборонному виробництві і виявили, що як раніше йде торгівля з державою-агресором, ось тільки схеми стали більш хитромудрими.

Докладніше у матеріалі журналістів-розслідувачів.

Російські лопаті для «Авіакону»

Розташований у Конотопі Сумської області авіаремонтний завод «Авіакон» входить до «Укроборонпрому» і обслуговує технічні потреби авіації, в тому числі військової.

Так, зокрема, «Авіакон» ремонтує, переобладнує та модернізує вертольоти типу Мі – зокрема, такі, як Мі-2, Мі-6, Мі-8, Мі-17 та Мі-24.

Також працівники заводу досліджують стан гелікоптерів і надають технічну підтримку відремонтованим моделям, найпопулярнішою з яких є гелікоптер Мі-8 та його модифікації.

«Це найпопулярніший гелікоптер у світі, використовується у 97 країнах. Таку популярність отримав тому, що має хорошу вантажопідйомність, і є дуже компактним, зручним гелікоптером. Сьогодні він може воювати, завтра він вантажі перевозить», – зазначає завідувач відділом Музею авіації в Конотопі Микола Сосновський.

Щоб гелікоптери залишались у робочому стані, завод регулярно закуповує для них нові деталі. Зокрема, наприклад, лопаті гвинтів до гелікоптерів типу Мі-8 та Мі-17.

За даними порталу публічних закупівель, з літа 2016-го завод витратив більше ніж 100 мільйонів гривень на лопаті двох типів: кермового гвинта та гвинта несного. Особливо цікавою є ситуація з лопатями несного гвинта.

«Несний гвинт – він несе як крила гелікоптера, бере все навантаження на себе, і він несе вертоліт в повітрі. А кермовий – від нього йде управління, тобто, ми повертаємося за годинниковою стрілкою, проти годинникової стрілки», – пояснює Сосновський.

Звідки український завод тепер бере комплектуючі для оновлення гелікоптерів типу Мі-8? Необхідні для ремонту та модернізації деталі «Авіакон» закуповує на тендерах. Але про кількість учасників і надані ними документи сторонній особі дізнатись непросто. На сайті публічних закупівель «Прозорро» «Авіакон» викладає лише назву товару, переможця та ціну – без додаткових документів.

Хто насправді виробляє ці деталі і як вони потрапляють на український завод? «Схеми» проаналізували дані з української митниці і встановили частину цього шляху.

Українські постачальники

За даними сайту «Прозорро», з серпня 2016-го до лютого 2018-го на тендерах із постачання лопатей несного та кермового гвинтів для «Авіакона» перемагали чотири компанії: «Вертолсервіс», «Авіа Снаб Сервіс», «Трейд АГ» та зареєстрована в Празі Czechoslovak Export Ltd.

Вказані українські підприємства переважно закуповували деталі у компаній з Об’єднаних Арабських Еміратів та Великої Британії – або ж за їхнього посередництва.

Однак схоже, що бенефіціарами закордонних фірм можуть бути вихідці з України. Наприклад, директором фірми Windrose Fze з Еміратів на сайті компанії вказаний Альмір Ромаєв. Людина з таким іменем раніше була директором з продажів української фірми «Ротор Україна». А кінцевою власницею британської Sky Rotor Ltd вказано зареєстровану в Запоріжжі Наталю Філіпову. Вона відмовилась відповісти, де компанія закуповує лопаті до гелікоптерів Мі-8.

Вищезгадані закордонні фірми, як виявили «Схеми», не є виробниками необхідних «Авіакону» лопатей.

Це – посередники, за якими, схоже, приховується реальне походження товару.

Із Улан-Уде до Конотопа

Щоб розібратися, хто насправді виробляє комплектуючі для гелікоптерів, «Схеми» проаналізували українські фірми-постачальники. Зокрема, звернули увагу на дві – «Вертолсервіс» та «Авіа Снаб Сервіс», – які постачали на «Авіакон» лопаті несного гвинта.

Оскільки учасники тендерів заводу «Авіакон» не розміщують публічно подані документи, встановити, лопаті якого саме виробника поставляли «Вертолсервіс» та «Авіа Снаб Сервіс» державному підприємству – фактично неможливо. Однак паспорти пропонованої продукції «Вертолсервіс» одного разу таки «засвітив» на тендері восени 2017-го року – коли пропонував поставити лопаті несного гвинта на замовлення однієї з військових частин. Виробник деталей – Улан-Уденський лопатний завод (Бурятія, Росія).

Лопаті цього ж російського заводу українська компанія «Вертолсервіс» раніше пропонувала на тендері і спеціальному авіаційному загону Держслужби з надзвичайних ситуацій.

Ба більше – російський виробник лопатей, які, як виявилось, досі пропонуються на тендерах для українських гвинтокрилів, – пов’язаний із підсанкційним холдингом.

«Улан-Уденський лопатний завод» є «дочірньою компанією» другого рівня іншого російського підприємства – «Улан-Уденського авіаційного заводу». Він входить до холдингу «Вертольоти Росії», який є частиною державної корпорації «Ростех». Підприємства цього холдингу активно працюють над російським оборонним замовленням.

При цьому і «Улан-Уденський авіаційний завод», і «Вертольоти Росії» перебувають під санкціями Ради національної безпеки та оборони України. Це означає заборону на встановлення ділових контактів та зупинення фінансових операцій.

А от«Улан-Уденський лопатний завод», який належить до тієї ж групи, наразі під санкціями не перебуває.

Список російських юридичних осіб, щодо яких застосовуються обмежувальні заходи, тобто, санкції, затверджує Рада національної безпеки та оборони України. Зміни до санкційного списку вносяться виключно на підставі пропозиції від уповноважених органів – президента, Верховної Ради, Кабміну, Національного банку та Служби безпеки.

Із питаннями про постачання на український завод «Авіакон» через посередника лопатей російського виробництва, ми звернулись до голови парламентського комітету з питань нацбезпеки і оборони Сергія Пашинського.

«До 2014 року ми взагалі на сто відсотків були залежні від російських комплектуючих. Це була нездорова ситуація. За останні 4 роки дуже багато чого помінялося. У вас є факти, що ми закупляємо російські комплектуючі, так? У вас є такі факти? Ми – молодці! Не дивлячись на всі зусилля ФСБ і засобів масової інформації, які підривають, ми вирішуємо це питання і комплектуємо нашу зброю необхідними запасними частинами. І всі ці провокації, вся ця ФСБшна метушня, не мішає нам. Тому що наші хлопці на передовій повинні бути озброєними. І якщо нашим хлопцям, щоб їх озброїти, треба щось привезти з Російської Федерації, щоб вони ще краще воювали з Російською Федерацією, то це тільки викликає нашу повагу. Але стратегічно ми повинні відмовитись від цього. Тому що це дуже ризикована схема», – заявив у коментарі «Схемам» Пашинський.

І застеріг журналістів: «Дуже шкода, якщо досі ми не замінили всі комплектуючі. Та я попереджаю про те, що якщо ми якимось чином отримуємо комплектуючі з Росії, а хтось це зірве, то я особисто вважаю, що це злочин проти обороноздатності нашої держави. Вам зрозуміла моя позиція? Мою позицію розділяє керівник СБУ і наша держава. Ми будь-якою повинні озброїти нашу армію».

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: