Мікрокредитування:нові правила з 1 січня 2021 року

Автор
Валентина Волік | 15:06, 12.04.2021
 Поділитися

Поділитися в

Від початку цього року в Україні почали діяти нові правила мікрокредитування, набув чинності закон України № 891-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій». Про які ж новації у цій сфері, які варто знати як споживачам мікрокредитів, так і фінансовим організаціям, інформація від фахівців Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. https://www.facebook.com/konotop.BVPD .

Мікрокредитування ( англійською microcredit) — один з основних видів мікрофінансування, що полягає у видачі невеликих кредитів людям, які не мають доступу до традиційного банкінгу з різних причин. Мікрокредитування слід відрізняти від інших видів фінасових операцій, які призначені не для фінансування бізнесу, а на покриття поточних видатків фізичних осіб.

З початку 1990-х років цей вид діяльності поширився, а термін став популярним після висунення гіпотези про те, що мікрокредити дозволяють дуже бідним людям стати мікропідприємцями та домогтися фінансової незалежності і стабільності Генеральна асамблея Організайції Об’єднаних Націй , яка, навіть, оголосила 2005 рік Міжнародним роком мікрокредитування, а творець Grameen Bank Мухаммед Юнус( Мухаммад Юнус ) отримав Нобелівську премію миру в 2006 році.

Кредитний договір – це цивільно-правовий документ, який визначає взаємні юридичні права і обов’язки та економічну відповідальність банку і клієнта (позичальника) з приводу проведення кредитної операції.За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти (ст.1054 Цивільного Кодексу України).

Що треба враховувати клієнтам при використанні послуг мікрокредитування:

Кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, та договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, відноситимуться до споживчих кредитів. Максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення споживачем виконання його зобов’язань на підставі договору про такий кредит не може перевищувати розмір подвійної суми, одержаної споживачем за таким договором, і не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Закріплюється на законодавчому рівні заборона зміни процентної ставки за кредитом, порядку її обчислення, порядку сплати відсотків у бік погіршення умов для споживача.

Відтепер обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит є згода споживача на доступ до інформації, що складає його кредитну історію, та на збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій, включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, інформації щодо нього та цього кредиту. У разі ненадання такої згоди споживачем, кредитодавець повинен відмовити в укладенні договору та здійсненні кредитної операції.

Кредитодавець буде зобов’язаний безоплатно передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій. Строк внесення кредитним бюро отриманих від кредитодавця відомостей буде обмежено 2 днями.

Закон обмежує можливість отримувати безмежну кількість швидких кредитів без наміру їх повертати, тим самим захищаючи фінансові установи від збільшення проблемної заборгованості.

Окремо треба  зазначити, що фінансові компанії не будуть зобов’язані надавати клієнтам паспорт споживчого кредиту перед підписанням договору, якщо йдеться про позику сумою, що не перевищує мінімальну заробітню плату. Таке зобов’язання є лише для кредитів понад мінімальну зарплату. Неурегульованість даного питання залишає кредиторам можливість використовувати різні способи приховування дійсної інформації про кредит у подальшому.

Саме тому, з метою забезпечення своєчасного надання повної, точної та достовірної інформації про фінансові послуги, Національний банк України анонсував встановлення вимоги до фінансових компаній стосовно розміщення істотних характеристик кредитних продуктів (зокрема й мікрокредитів) на своїх веб-сайтах. Отже, необхідно застерегти всіх  від здійснення сумнівних кредитних операцій, які можуть негативно вплинути на життя. Перед тим, як взяти кошти в мікрофінансових організаціях, обов’язково уважно перечитувати  усі пункти наданого  кредитного договору. Не допускати прострочення платежів за кредитним договором та користуйтеся послугами лише перевірених компаній з гарною репутацією.

А якщо все ж трапилися непорозуміння із мікрофінансовою установою, то необхідно зробити наступні кроки, щоб захистити свої права:

Крок 1. Написати заяву про відкликання згоди на обробку своїх персональних даних до директора тієї установи, якій ви заборгували. В такому випадку ця установа повинна припинити обробку персональних даних особи, тобто знищити або видалити такі дані.

Крок 2. Звернутись зі скаргою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. У тексті скарги маєте викласти суть ситуації, що сталась, описавши незаконні дії фінансової організації, вчинені відносно вас.

Крок 3. Якщо дзвінки та погрози все ж не припинились, у такому випадку напишіть заяву до Уповноваженого з прав людини про усунення порушень права на захист персональних даних та притягнення правопорушника до відповідальності. В такій заяві так само опишіть суть вашої проблемної ситуації, а також обов’язково зазначте про ваші попередні безрезультатні звернення до керівництва ФО та Нацкомфінпослуг.

Крок 4. Звернення до поліції. Адже у випадку неправомірного турбування, погроз або якимось чином втручання у ваше особисте життя чи життя ваших близьких, ви маєте право звернутись із відповідною заявою до органів поліції. В заяві обов’язково зазначте, які саме правопорушення з боку ФО були вчинені відносно вас.

За детальною інформацією звертайтеся до фахівців Конотопського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги або проконсультуватися за телефоном єдиної системи безоплатної правової допомоги за номером 0-800-213-103.

comments powered by HyperComments

Останні публікації автора