Аліменти від батьків:чи мають право студенти на їх отримання

Автор
Валентина Волік | 09:41, 25.02.2020
 Поділитися

Поділитися в

За декілька місяців добігає кінця черговий навчальний рік. Учні готуються до іспитів. Батьки натомість збирають кошти для оплати навчання майбутньому студенту. Однак, що робити, якщо батьки розлучені, а майбутній студент самотужки не зможе витягнути сплату за власне навчання?

Аліменти – кошти на утримання певної особи, які присуджуються за рішенням суду від частини доходу іншої особи, або ж в чітко визначеній сумі. Термін «аліменти» походить від латинського alimōnia, що в перекладі означає «харчування, засоби для існування». Вперше в такій юридичній концепції аліменти передбачалися у законодавстві Шотландії, де в разі розлучення дружина забезпечувалася житлом, харчуванням та предметами першої необхідності.

У законодавстві України передбачена можливість сплати аліментів на дитину, на другого з подружжя (як чоловіка, так і дружини), на батька або матір (аліменти сплачують діти).Дитина має право на утримання до повноліття (досягнення 18 років) або ж до 23 років, якщо вона вчиться у ВНЗ на денному відділенні, потребує матеріальної допомоги, а особа, з якої аліменти вимагаються, має можливість таку допомогу надавати (згідно з пунктом 20 постанови пленуму ВСУ «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» № 3 від 15.05.2006 р.).

Сімейним кодексом  передбачено принцип рівності прав та обов’язків батьків: брати участь у матеріальних витратах зобов’язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким із них проживає дитина. Обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів:

досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років;
продовження ними навчання;
потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі;
наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та свою повнолітню дитину).

Але важливо знати, що обов’язок платити аліменти на дитину після 18 років припиняється в разі, якщо дитина:

досягла 23 років;
припинила навчання.

Аліменти на повнолітню дитину можуть бути присуджені у формі частки (відсотків) від доходів, а також у вигляді твердої (фіксованої) грошової суми, в тому випадку, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину аліментів одержує в натурі, і теж за наявності інших обставин, що мають істотне значення У той же час, якщо людина має регулярний постійний дохід, то в такому випадку суд швидше за все призначить сплату аліментів після 18 років у відсотку від доходу. До суду з позовом про стягнення аліментів на повнолітню дитину, може звертатись як сам повнолітній, так і його мати (батько) в інтересах дитини.

Заява на виплату аліментів на навчання може подаватися до суду, як за місцем проживання позивача, так і за місцем проживання відповідача. Так згідно ч.1 ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України, позови про стягнення аліментів також можуть подаватися за місцем проживання позивача.
При визначенні розміру аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів суд буде враховувати наступне:

стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
наявність у платника аліментів на інших дітей, непрацездатних дружини, чоловіка, батьків, сина, дочки;
інші обставини, що мають істотне значення.

Тому радимо студентам, які виросли в неповних родинах не впадати у відчай через брак коштів, а звернутись до юристів. Кожен має право на отримання освіти. Варто також зазначити, що студенти  завжди мають право на отримання безоплатної правової допомоги.

Якщо вам потрібна консультація чи правова допомога, звертайтесь до Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги на адресу: м.Конотоп, вл.Бр.Лузанів, 43. Адреси розташування центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги по Україні, можна переглянути за посиланням https://legalaid.gov.ua/kliyentam/poshuk-najblyzhchogo-tsentru-ta-dystantsijnyh-punktiv/ .
Єдиний всеукраїнський телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

comments powered by HyperComments

Останні публікації автора