Нові тарифи на електроенергію

 Поділитися

Поділитися в

З 1 січня 2021 року набула чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), №2377 від 09.12.2020 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «Сумиобленерго» із застосуванням стимулюючого регулювання (RAB)».

RAB – це регуляторна база активів (від англ. Regulatory Asset Base), показник, який відображає ринкову вартість активів компанії з урахуванням фізичного зносу і використовується для регулювання тарифів. Це поширена в Європі система тарифоутворення на основі довготривалого регулювання тарифів, спрямована на залучення інвестицій для будівництва і модернізації електрообладнання і підвищення ефективності роботи компаній.

Електричні мережі АТ «Сумиобленерго» були введені в експлуатацію ще у 60-70-х роках минулого століття. Зношеність електрообладнання становить близько 70%. Зношеність і недофінансування витрат на ремонт вкрай негативно впливають на якість послуг з розподілу електричної енергії. Для реконструкції та модернізації електрообладнання необхідні значні інвестиції у розвиток електромереж.

Раніше, до 2021 року, для АТ «Сумиобленерго» діяли тарифи, розраховані за принципом «Витрати+». За цією методикою розраховувалися витрати на ремонт та оновлення електромереж. Проте ці витрати дозволяли профінансувати реконструкцію існуючих та будівництво нових  електромереж лише на 25-30%.

Таким чином, нова система тарифного регулювання необхідна, перш за все, для того, щоб залучити інвестиції у розвиток розподільчих мереж, але при цьому не допускати різкого росту тарифу на послуги з розподілу електричної енергії.

Перехід на стимулююче регулювання тарифоутворення сприятиме: підвищенню якості обслуговування споживачів, оперативному виконанню електромонтажних робіт з відновлення електропостачання, підключення електроустановок замовника, суттєво зменшить перерви у електропостачанні (тривалість та частоту вимкнень в електромережах).

Стимулююче регулювання передбачає зменшення втрат електроенергії в мережах щонайменше на 1% на І класі напруги та на 3,5% на ІІ класі напруги щороку. Показник SAIDI (середня тривалість перерв у електропостачанні) повинен знизитися рівномірно протягом 13 років до 150 хвилин у міській місцевості (фактичний показник АТ “Сумиобленерго” у 2020 році – 652 хвилини) та до 300 хвилин в сільській місцевості (факт 2020 року – 1 560 хвилин).

НКРЕКП вимагатиме від Товариства досягнення високих показників безперебійності та якості електропостачання (ці показники розраховані на 13 років), а також мотивує знизити неефективні операційні витрати та повернути споживачам частину досягнутої вигоди (економії) у вигляді зменшення тарифів у наступні періоди.

АТ «Сумиобленерго» щороку звітуватиме перед державним регулятором за кожним конкретним показником ефективності роботи електромереж. Відповідно, регулятор контролюватиме дотримання Товариством встановлених зобов’язань. У разі їх невиконання на компанію будуть накладені значні штрафні санкції.

При переході на стимулююче регулювання до всіх розподільних компаній був застосований єдиний підхід. Компанії провели оцінку активів за єдиною методикою, при розрахунку тарифів була застосована єдина норма доходу, затверджена НКРЕКП, а також загальний підхід для визначення кожної статті витрат при розрахунку тарифів на розподіл електроенергії.

Отже, стимулююче регулювання встановлює чіткі вимоги щодо надійності та якості електропостачання, обов’язкові для виконання Товариством. Реалізація цих вимог забезпечить покращений сервіс обслуговування споживачів електричної енергії та стабілізацію тарифів на послуги з розподілу електроенергії.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписуйтесь на нас у Telegram

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: