На Сумщині події Конотопської битви увічнені в об’єктах та пам’ятках культурної спадщини

Історія, Культура | 15:30, 6.07.2022
 Поділитися

Поділитися в

363 роки тому, 7–9 липня (27–29 червня за старим стилем) 1659 року відбулася грандіозна подія в історії української нації – Конотопська битва, у ході якої українсько-татарській армії на чолі з гетьманом Іваном Виговським вдалося отримати перемогу над військом Московського царства, яке окупувало північні території нашої країни. Саме з тих років іде боротьба за нашу державність, національне відродження, честь і славу України. То були нелегкі часи кривавого протистояння за рідну мову та православну віру, за визнання України як держави в тодішній Європі, наголошують у Управління культури Сумської обласної державної адміністрації.

На Сумщині події Конотопської битви увічнені в об’єктах та пам’ятках культурної спадщини.

Зокрема, на в’їзді до с. Шаповалівка 2009 року на місці, де колись лилася людська кров, з’явився пам’ятник українській зброї у вигляді козацьких шабель разом з розташованою на протилежному боці автотраси меморіальною каплицею, збудованою до 350-річчя перемоги війська під проводом гетьмана України Івана Виговського у Конотопській битві, створює єдиний історико-архітектурний ансамбль. Автори памʼятника: скульптори Микола Мазур і Богдан Мазур, архітектор – Володимир Биков.

Знак являє собою встановлену на низькому постаменті художню композицію з козацьких шабель, що розрубують щит, і символізує перемогу козацької зброї над ворогом. Напис на памʼятнику: «Тут кувалася слава української зброї! Установлено на честь 350 річниці славетної перемоги війська гетьмана Івана Виговського в Конотопській битві». У самому селі Шаповалівка встановлено бюст гетьмана Івана Виговського.

Пам’ятний знак Конотопської битви відкрито у 2015 році у Конотопі – це 4-тонний камінь, на якому викарбувано малий герб України – тризуб, зображено печатку «Військо Запорозького коша», а також текст: «Цей пам’ятний знак установлено на честь перемоги козацького війська спільно з представниками військ країн сучасної східної Європи над російською окупаційною армією у Конотопській битві влітку 1659 року». На іншому боці каменя зазначено: «У цій місцині у 1659 році в Конотопській фортеці козаки на чолі з полковником Григорієм Гуляницьким героїчно витримали 70-денну облогу московських військ».

Поле битви між козацькими військами на чолі з Іваном Виговським і царською армією як історична пам’ятка внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією національного значення.

 

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: