Краще, ніж у справжньому санаторії!

Медицина | 18:00, 23.04.2023
 Поділитися

Поділитися в

Із реабілітацією пов’язано багато стереотипів – наприклад, що її отримують лише люди з інвалідністю. Насправді пацієнти з різними станами здоров’я (ураженням нервової системи, опорно-рухового апарату, професійними захворюваннями та ті, яким необхідна психологічна допомога) потребують комплексного відновлення в стінах медичного закладу, пише видання “Ваш шанс”.

Прикладом такої потужної – без перебільшення – реабілітаційної допомоги є Сумська обласна клінічна лікарня. Адже тут (на вул. Ковпака, 18) відновлювальних послуг стільки, що без супроводу можна заблукати. Звичайно, це перебільшення. Але, тим не менш, для отримання пацієнтами відновлювального лікування передбачено цілих три (!) поверхи. Зважаючи, що реабілітація розмістилася в новому реконструйованому корпусі, де сучасні меблі, ремонт та обладнання, порівняти умови та «наповнення» як амбулаторного, так і стаціонарного відділень можна хіба що з фешенебельним санаторієм! Тож розпочинаємо з третього поверху, де недавно запрацювало стаціонарне реабілітаційне відділення.

Стаціонар та мультидисциплінарна команда

Незважаючи на те, що реабілітаційний стаціонар відкрився лише наприкінці минулого року, всі місця зайняті пацієнтами. Серед них – і військові, котрим вкрай необхідно відновитися та повернутися у стрій. «Відділення реабілітації почало приймати пацієнтів у грудні минулого року, – розповідає завідувачка Тетяна Сидоренко. – Воно розраховане на 30 ліжок. Тут надається як комплексна реабілітаційна допомога (за двома та більше напрямками одночасно), так і за одним напрямком (монотерапія) – протягом післягострого реабілітаційного та довготривалого періодів. Комплексну допомогу отримують хворі ортопедичного, неврологічного, психологічного та терапевтичного профілів. Для цього створена мультидисциплінарна команда, до якої входять: лікар з фізичної та реабілітаційної медицини, фізіотерапевт, фізичний терапевт, ерготерапевт, терапевт мови та мовлення, психолог, психотерапевт, психіатр, невропатологи, ортопед-травматолог. У відділенні злагоджено працює колектив середнього та молодшого медичного персоналу. Раніше у нас були реабілітаційні ліжка на базі неврологічного та ортопедичного відділень. Проте існувала потреба в повноцінному відділенні, особливо вона активізувалася з початком повномасштабного вторгнення. Тож війна пришвидшила плани – було придбано все необхідне, щоб допомога надавалася в повному обсязі».

А запропонувати хворим дійсно можна чимало. В індивідуальному реабілітаційному плані (він обов’язковий для кожного пацієнта!), який розробляє мультидисциплінарна команда, є багато корисних призначень. «Показами для госпіталізації до відділення є: стани або наслідки після гострого порушення кровообігу мозку та після перенесених травм центральної або периферичної нервових систем, стани після оперативних втручань на головному та спинному мозку, переломи хребта, тазу, кінцівок, множинні травматичні пошкодження та ін. Є хворі з розсіяним склерозом, але не в активній фазі, – продовжує завідувачка. – Робота нашого відділення направлена на відновлення втрачених функцій, повернення до нормального повсякденного життя. До нас надходять хворі зі всієї області – за електронним направленням лікуючого лікаря. До речі, згодом ми плануємо відкрити додаткові ліжка для відновлення пацієнтів після протезування (для бійців, які втратили верхні або нижні кінцівки). Почнемо з мінімальних кроків – вчитимемо рухатися, обслуговувати себе в побуті, тощо».

Для пацієнтів у відділенні створені чудові умови, є палати для людей з інвалідністю, палати підвищеної комфортності. Меблі, ліжка – новенькі, сучасні та функціональні. Є душові кімнати, які пристосовані для користування маломобільним контингентом. У складі відділення: зал фізичної терапії та ерготерапії, кабінети масажу, апаратної фізіотерапії, асистивних технологій, з терапії мови та мовлення, надання індивідуальної та психологічної допомоги, приміщення для підбору та налаштування технічних та інших засобів реабілітації. Частину процедур можна отримати поверхом нижче, де знаходиться амбулаторне відділення. «У нас сучасна будівля, з ліфтами – тож хворі транспортуються на другий та цокольний поверх, де розташовані лікувально-реабілітаційні блоки, – говорить Тетяна Іванівна. – Із хворими після інсультів чи інших захворювань у післягострому періоді, які ще не можуть самостійно пересуватися, наші спеціалісти займаються біля ліжка. В тому числі – психологи та психотерапевти. До речі, наразі є актуальною психологічна підтримка пацієнтів. Це стосується не тільки бійців, а й цивільних, адже тривожно-депресивні стани, викликані війною, нині не рідкість».

Підвісна терапія та кінезіотейпування

У кабінеті кінезіотерапії, який на третьому поверсі, – сеанс підвісної терапії. Звучить приємна розслаблююча музика. Пацієнтка поміщена в реабілітаційну кабіну – універсальний пристрій з підвісною системою навантаження на опорно-руховий апарат. «У пацієнтки – поширений остеохондроз хребта із килою в шийному відділі хребта, – розповідає Степан Бірченко, фізичний терапевт-реабілітолог. – Вона підвішена за спеціальні троси, майже кожен суглоб зафіксовано. Завдяки цьому навантаження на них зменшується в рази, а м’язи – розслабляються та нормалізується їх тонус. Зазвичай для покращення стану достатньо п’яти таких процедур».

За допомогою підвісної та блокової терапії можна розвантажити і розслабити різні групи м’язів або ефективно навантажити їх. Також – відновити амплітуду та покращити координацію рухів.

Далі – релакс-терапія та процедура кінезіотейпування. «Це унікальна лікувальна і реабілітаційна методика, яка прийшла до нас із Японії, – продовжує Степан Бірченко. – Її суть полягає в накладенні на ділянки тіла особливих пластирів – тейпів. Залежно від локалізації і характеру ушкодження робитися це може різними способами: лінійним, перехресним тощо. Це дає перш за все знеболюючий ефект. Пластир підтягує і злегка піднімає шкіру, за рахунок чого тиск на больові рецептори знижується. По-друге – знижує запалення, зменшує набряки та має регенеруючу дію. Накладення еластичних стрічок на проблемні зони допомагає прискорити виведення продуктів обміну і стимулювати відновлення уражених тканин. Досить ефективний метод, який ми використовуємо на практиці».

Відновити втрачену рухову активність!

Для пацієнтів, які втратили можливість самостійно пересуватися (до прикладу – в результаті перенесеного інсульту), на другому поверсі амбулаторного відділення облаштований ще один кабінет кінезотерапії. Там на надсучасному тренажері – підвісному підйомнику із біговою доріжкою – якраз проводилося заняття. «На цьому підйомнику регулювання висоти підйому відбувається за допомогою пульта керування, також – виставляється відповідна швидкість руху, що дозволяє контролювати навантаження, – демонструє Андрій Кузьменко, фізичний терапевт-реабілітолог. – Дуже корисний апарат! Також у своїй роботі ми використовуємо реабілітаційні сходи – для відновлення навичок ходьби, рухливості нижніх кінцівок після інсульту, травм хребта, перенесених операцій ендопротезування. Коли рухові можливості вдалося відновити – ми їх відпрацьовуємо, можна сказати, до ідеального стану. Ще у нас є вертикалізатор, бруси, апарат для розробки зап’ястя, колінний тренажер, які допомагають у проведенні реабілітаційних заходів. Все обладнання нове, сучасне та потужне».

На етапі реабілітації спеціалісти навчають пацієнтів правильно користуватися допоміжними засобами для ходьби – палицями, милицями, ходунами тощо. «Це важливо, адже без навичок у хворих може сформуватися неправильна хода, а навантаження отримуватимуть м’язи, які не мають бути задіяні», – додає Андрій Кузьменко.

Нове життя незаслужено забутої фізіотерапії

На другому амбулаторному поверсі ще зосереджені кабінети масажу, лазаротерапії, електролікування. «Ми працюємо, використовуючи як стандартні, так і нестандартні методи роботи, – говорить завідувачка амбулаторного відділення фізичної та реабілітаційної медицини Ніна Олейніченко. – І маємо позитивний ефект! Хочу стати на захист фізіотерапевтичних методів, чомусь незаслужено забутих у наш час. Немедикаментозні методи впливу на організм, засновані на застосуванні властивостей природних явищ (електричного струму, магнітного випромінювання, звуку, світла, температури, тиску тощо), дають прекрасний результат! До того ж майже 70% людей, які приходять до нас на реабілітацію, потребують саме фізіотерапевтичних процедур. Тому у нашій лікарні вони не тільки збережені, а й виконуються на сучасному обладнанні. Фізіотерапія, яка була допоміжним методом лікування, у нас вийшла на рівень основного лікування! Фізпроцедури допомагають прискорити відновлення чи одужання».

Фахівці навіть розробили унікальну методику для реабілітації хворих із постковідним синдромом, об’єднавши фізіотерапію, дихальну гімнастику, лікувальну фізкультуру та масаж. «Також – додали стимуляцію міжреберних м’язів і побачили, що стан пацієнтів, які мали дихальну недостатність, покращувався за два тижні. Людина могла проходити по декілька кілометрів без задишки!».

Соляна печера, лікувальні грязі та водолікування

Про цокольний поверх можна говорити дуже багато. Тут представлені декілька напрямків: ерготерапія, теплолікування, кінезіотерапія, механотерапія, спелеотерапія та водолікування.

Спочатку ми побували на занятті з дзеркальної терапії у ерготерапевта Яни Цюпки, де пацієнтка розробляла вражену верхню кінцівку. У цьому кабінеті багато матеріалів для ігрової терапії, яка застосовується для покращення когнітивних функцій (пам’яті, уявлення, мислення тощо), є ергокухня для відновлення навичок самообслуговування. Поряд – ще один кабінет із реабілітаційним обладнанням. «Це – універсальний ергостіл, призначений для відновлення рухових функцій і дрібної моторики пальців рук і кистей, – демонструє ерготерапевт. – Він використовується для реабілітації після травм опорно-рухового апарату, при захворюваннях центральної і периферичної нервової системи. Такі заняття дуже корисні для відновлення після інсульту».

Далі ми потрапили в соляну печеру! Метод лікування в печерах, або ж соляних копальнях, який відомий вже більше 2500 років завдяки виявленим соляним термам на Сицилії, ефективно застосовується в обласній лікарні! Кімнату, або ж – спелеотерапевтичну камеру, тут запустили в січні, проте вона вже «обросла» цілющою гімалайською сіллю. Навіть короткочасне перебування в соляній кімнаті має виражену оздоровчу дію (зняття стресу і підвищення захисних можливостей організму).

Із печери – до водних процедур! Тут є душ Шарко, душові зали з обладнанням для лікування психосоматичних захворювань, ванни для гідромасажу, які дуже корисні при ортопедичних, неврологічних патологіях. Окремо – бальнеологічні ванни для нижніх та верхніх кінцівок. Пацієнтам, які приходять на реабілітацію, як зазначають фахівці, майже усім призначають ванни з гідромасажем. Особлива гордість – ванна для горизонтально-підводного витягування, яка першою з’явилася в лікувальних закладах Сумщини. Зовні апарат нагадує широку ванну зі спеціальними пристосуваннями. Є можливість робити витяжку як окремих частин хребта, так і хребта повністю.

Обов’язково – теплолікування! Ліжко з турмаліновим покриттям, яке нагрівається, більше підходить до релаксу. «Ми його використовуємо перед водним витяжінням та після – як «пічку», – пояснює Ніна Олейніченко. – А ось блок для лікування грязями. Все продумано логістично, що досить комфортно для пацієнтів».

Насамкінець ми відвідали зали для ЛФК, де проходять групові та індивідуальні заняття. Також побували в блоці механо-кінезотерапії, який оснащений різноманітними тренажерами для зміцнення м’язів, відновлення рухів після оперативних втручань, травм. Чесно, такої кількості обладнання не зустрінеш у найкрутіших спортивних клубах. Вражає!

До речі, реабілітаційні послуги для пацієнтів надаються безкоштовно! Щоб пройти курс відновлення амбулаторно, потрібне електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря, для проходження реабілітації в стаціонарі – від лікуючого лікаря.

Відділення фізичної реабілітаційної медицини – «Повернемо молодість та сили!». Тел.: (097) 843-96-22; (096) 144-96-87; 66-59-59.

 

 

 

 

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписуйтесь на нас у Telegram

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: