Травмування при ожеледиці: порядок отримання компенсації.

Автор
Валентина Волік | 14:57, 18.01.2022
 Поділитися

Поділитися в

В народі говорять:”Добре взимку: впав – і відразу приклав до забитого місця лід.”  Все було б добре, якби  Міністерство охорони здоров’я України щороку  не реєструвало збільшену кількість травмувань  громадян, які постраждали взимку  під час ожеледиці. Щороку близько 100 тисяч українців травмуються внаслідок падіння, найчастіше трапляються переломи черепа, хребта та кінцівок.

Про це повідомляє МОЗ. “За даними Центру медичної статистики, останніми роками в середньому 97,5 тисяч українців щороку зазнавали ушкоджень різного ступеня тяжкості внаслідок падіння (для кількісних даних використано середній показник переліку травм, найбільше характерних внаслідок падінь: переломи черепа, хребта, кісток верхніх та нижніх кінцівок)”, – говориться  у повідомленні.

У зимову холодну пору на кожного  може чатувати небезпека  підсковзнутись скрізь – на обледенілих сходах магазину чи іншої організації, на тротуарі, у дворі будинку. Взимку всі ці небезпечні місця повинні оброблятися протиожеледними сумішами і своєчасно очищуватися, але це робиться далеко не завжди.

Ожеледиця – це тонкий шар льоду на поверхні землі, що утворюється після відлиги або дощу в результаті похолодання, а також замерзання мокрого снігу і крапель дощу.

Кожна людина, яка послизнулась і травмувалась на вулиці, може отримати компенсацію за свої забої і переломи у наступних випадках – за страховою програмою ( якщо про це подбала заздалегідь) та при  отриманні компенсації у разі притягнення  осіб, які  повинні утримувати в належному стані об’єкти благоустрою  та  прилеглу до цих об’єктів територію в  населених  пунктах,  до відповідальності.

Страхування від нещасного випадку в Україні є добровільним. Виплати здійснюються при настанні таких страхових випадків: тимчасова непрацездатність в результаті травми – виплата здійснюється в залежності від характеру і тяжкості травми за таблицею виплат або у вигляді фіксованої суми за кожен день непрацездатності; постійна непрацездатність (інвалідність) – розмір виплати залежить від групи інвалідності. При цьому, під “нещасним випадком” розуміється різке і раптове травматичне ушкодження організму  в  результаті  падіння та термічних ушкоджень (опіки і обмороження).

Постраждала особа має право на відшкодування  збитків, якщо вона отримала травму через чиїсь дії або бездіяльність.  Нормальне утримання тротуарів, по яким ходять люди, покладається саме на балансоутримувачів будинків, споруд, житлових комплексів. У даному випадку відповідальною особою є власник або юридична особа:

яка за договором із власником утримує відповідне майно на балансі, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання;
яка забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

У випадках:
коли людина травмувалася біля будинку (прибудинкова територія), то відповідальність за це несе комунальне підприємство або ОСББ;
коли інцидент трапився на проїжджій частині – комунальна служба, комунальне господарство. Якщо винне комунальне господарство, потрібно скаржитись у міську раду, що його працівники не прибирають прилеглу територію чи роблять це погано.
коли такий випадок стався біля магазину, торгового закладу, кафе тощо, то відповідає заклад.

Якщо сталася прикра подія і людина отримала травми через ожеледицю, то  необхідно здійснити наступні дії, а саме – викликати швидку допомогу та отримати довідку про отриману травму з фіксуванням всіх обставин події, в окремих випадках, за потреби викликати поліцію, для фіксації події; знайти свідків та зберегти їх номери телефонів; зробити зйомку (фото) з місця події; зберегти всі рентгенівські знімки, довідки, видані лікувальним закладом; скласти акт про нещасний випадок невиробничого характеру форми НТ.

Далі треба звернутися до органу, який є власником або балансоутримувачем майна та відповідно відповідальним за належне санітарне і технічне утримання території  із претензією про відшкодування збитків. Претензія підлягає розгляду у місячний строк з дня одержання.

Перелік документів, що потрібно подати до відповідальної  особи: докази про отриману травму; фіскальні (товарні) чеки про придбані ліки; листок непрацездатності чи довідка лікувального закладу; акт про нещасний випадок невиробничого характеру форм НТ.

Якщо ж організація не погоджується в добровільному порядку відшкодувати збитки, то є судовий порядок, який може застосовуватися у випадку, якщо добровільний порядок не спрацював.

Відшкодування збитків здійснюється в порядку цивільного судочинства, відповідно до ч. 3 ст. 28 ЦПК.  Позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, чи шкоди, заподіяної внаслідок вчинення злочину, можуть пред’являтися за місцем проживання чи перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди.

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги, а саме – претензія (якщо здійснювалися заходи досудового врегулювання спору); докази про отриману травму (показання свідків); фіскальні (товарні) чеки про придбані ліки; листок непрацездатності чи довідка лікувального закладу; акт про нещасний випадок невиробничого характеру форм НТ; фото з місця події, інші докази які мають значення для вирішення справи.

За подання позовної заяви у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

За більш детальною інформацією звертайтеся до фахівців системи безоплатної правової допомоги, повний перелік закладів тут – https://www.legalaid.gov.ua/kliyentam/poshuk-najblyzhchogo-tsentru-ta-dystantsijnyh-punktiv/ та, зокрема, до Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Конотоп за адресою: вул.Братів Лузанів, 43 та за електронною адресою -konotop.sumy@legalaid.sm.ua.
Працює центр з 8.00 до 17.00 без перерви.
Отримати консультацію можна також за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги –  0 800 213 103.

comments powered by HyperComments

Останні публікації автора