Захисник при затриманні за підозрою у вчиненні кримінального злочину

Автор
Валентина Волік | 23:00, 19.12.2021
 Поділитися

Поділитися в

Затримання особи – це тимчасовий запобіжний кримінально-процесуальний та адміністративно-процесуальний захід, застосування якого обмежує право на свободу та особисту недоторканність індивіда, що застосовується на підставах та в порядку, встановлених процесуальним законодавством; здійснюється
уповноваженими особами з метою доставлення злочинця (особи, щодо якої існують обґрунтовані підозри у вчиненні правопорушень) органам влади, забезпечення виконання покладених на затриману особу процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального  правопорушення, незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується особа.

Затримання здійснюється своєчасно, а характер дій при затриманні зобов’язує оцінити завдану затриманій особі шкоду як правомірну та співрозмірну не лише небезпеці посягання, й обстановці затримання.

Кримінальне процесуальне законодавство не містить чіткого визначення цілей затримання. Водночас, затримання лише для з’ясування причетності особи довчинення злочину й вирішення питання про застосування до неї запобіжного заходу, при відсутності бажання в підозрюваного зникнути, продовжити злочинну діяльність або сховати (знищити) докази, не зовсім виправдане – адже ці питання можливо вирішити й не затримуючи особу, анкетні відомості й місцезнаходження якого відомі органу розслідування.

Метою застосування затримання є:
з’ясування причетності чи непричетності затриманого до вчинення злочину;
вирішення в подальшому за необхідності питання про застосування запобіжного заходу у виді взяття під варту;
запобігання здійсненню особою, підозрюваною у вчиненні злочину, дій, що перешкоджають виконанню завдань кримінального судочинства, якщо є достатні підстави побоюватися таких дій;
сприяння невідкладному встановленню і закріпленню доказів «по гарячих слідах».

Особа вважається затриманою з моменту, коли змушена залишатися поряд із правоохоронцем або у визначеному ним приміщенні (на вулиці, вдома, у відділенні поліції тощо).Це не залежить від того, чи утримують особу силою, чи вона добровільно підкоряється наказам правоохоронців.

Факт затримання має бути обов’язково зареєстрованим: про затримання особи (групи осіб) правоохоронець має одразу повідомити телефоном, іншими засобами зв’язку райвідділ міліції або інший орган досудового розслідування. Доки затримання не зареєстроване, особа надзвичайно вразлива, оскільки перебуває поза правовим захистом.

При затриманні особи за підозрою у неї з’являється право на захист, який вона може здійснювати самостійно або залучивши адвоката. Особа має право вимагати негайного, до першого допиту, конфіденційного побачення із своїм захисником, а за відсутності такого — право на отримання безоплатної правової допомоги. Згідно Закону України «Про безоплатну правову допомогу» особи, які вважаються затриманими мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до  Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про
випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до особи затриманої правоохоронцями протягом 2 годин з моменту фактичного затримання повинен прибути захисник за призначенням у виняткових випадках – не пізніше ніж протягом шести годин з моменту видачі йому доручення.

У разі коли такого захисника не має,  затриманій особі варто скористатися можливістю зв’язатись із черговим центру з надання безоплатної вторинної допомоги за єдиним по всій Україні телефонним номером 0 800 21 31 03. Потрібно представитися (назвати своє прізвище, ім’я та по батькові), повідомити місце свого перебування і вимагати прибуття адвоката. Адвокат призначається регіональними центрами з надання вторинної безоплатної правової допомоги, які діють у кожному обласному центрі,  протягом години з моменту реєстрації повідомлення про затримання.
З моменту затримання особа має всі права затриманого:

не свідчити проти себе, близьких родичів та членів сім’ї;

негайно повідомити будь-кого з друзів або родичів за власним вибором про своє затримання і місце перебування;

гарантовано і безоплатно отримати правову допомогу захисника, наданого державою, протягом 72 годин
з моменту затримання незалежно від статків;

у будь-який момент заявити клопотання про залучення захисника за призначенням (безоплатно);

вимагати пояснень зрозумілою мовою щодо причин, обставин затримання, уточнювати незрозумілі терміни;

вимагати перевірки обґрунтованості затримання.

При складанні протоколу затримання необхідно  уважно ознайомитися з протоколом – слід зауважити, що обмежень у часі для такого ознайомлення не існує;  вимагати внесення в протокол або написати власноруч будь-які зауваження, пояснення, інші важливі речі, не зважаючи на реакцію правоохоронців;  закреслити усі порожні місця в протоколі та усі місця, в яких може бути щось дописано;  вимагати зазначити або внести самому усі висловлені клопотання, заяви та скарги;  відмовитися підписати протокол, при цьому за бажанням письмово викласти підстави такого рішення.

Повноваження адвоката підтверджуються свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю, ордером, дорученням центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Час прибуття адвоката до затриманої особи для конфіденційного побачення та  участі в процесуальних діях фіксується уповноваженою службовою особою суб’єкта подання інформації, органа (установи), де перебувають затримані особи, в системі або відповідному журналі реєстрації. Особа має право відмовитися від послуг обраного чи призначеного захисника, якщо вважає, що не потребує кваліфікованого захисту.

Захисником у кримінальній справі може бути лише адвокат, а не будь-який фахівець у галузі права, близький родич, опікун чи піклувальник.

Особа, або її друзі чи родичі за її згодою чи проханням, можуть у будь-який момент залучити захисника.

Незалежно від того, чи скористалася особа правом на безоплатну правову допомогу протягом 72 годин з моменту затримання, навіть якщо раніше з певних причин вона відмовились від захисника, таке право зберігається протягом усього кримінального провадження (на будь-якій його стадії) заявити клопотання слідчому, прокурору, слідчому судді та суду про залучення захисника за призначенням (захисника за кошт держави), якщо через відсутність коштів або з інших об’єктивних причин нема можливості залучити
захисника самостійно.

Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов’язані:

утримуватися від рекомендацій по залученню конкретного захисника або відмови від його послуг;

надати затриманій особі допомогу у встановленні зв’язку із захисником або особами, які можуть запросити захисника.

Довідково.

Статті Кримінального процесуального кодексу України, які детально регламентують здійснення
затримання та забезпечення затриманій особі права на захист:

статті 176-178, 183, 189-191 — затримання за ухвалою слідчого судді або суду;

статті 207-213 — затримання без ухвали слідчого судді або суду;

статті 45-54 — залучення захисника.

Надання безоплатної правової допомоги у разі затримання передбачене ст. 14 Закону України
«Про безоплатну правову допомогу».

Порядок інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги органами
досудового розслідування про випадки затримання осіб затверджено постановою Кабінету
Міністрів України від 28.12.2011 № 1363.

За більш детальною інформацією звертайтеся до фахівців системи безоплатної правової допомоги, повний перелік закладів тут – https://www.legalaid.gov.ua/kliyentam/poshuk-najblyzhchogo-tsentru-ta-dystantsijnyh-punktiv/ та, зокрема, до Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Конотоп за адресою: вул.Братів Лузанів, 43 та за електронною адресою -konotop.sumy@legalaid.sm.ua.

Працює центр з 8.00 до 17.00 без перерви.

Отримати консультацію можна також за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги –  0 800 213 103.

comments powered by HyperComments

Останні публікації автора