Медіація як позасудова процедура врегулювання конфлікту

Автор
Валентина Волік | 21:20, 19.12.2021
 Поділитися

Поділитися в

Після прийняття  Закону України «Про медіацію»  (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1875-20#Text ) медіація в Україні буде привертати все більше уваги.  Багато із тих, хто стикався із судовою системою, знає, що вирішення спору в суді потребує грошових коштів на правову допомогу,  займає багато часу – інколи й не один рік, оскільки спір переглядають у всіх інстанціях. Іноді так буває, що судова тяганина  може видатися недоцільною та не досягти того результату,що планували сторони спору.

У клієнтів Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги часто виникають питання: “Що таке медіація та в чому її суть?”, “Чи буде вона дешевшою ніж звернення до суду?”, “Чи зможе вирішити їх питання і яким чином будуть закріплені домовленості?”, “Хто зможе проводити медіацію і чи будуть професійними ці фахівці?

На ці та інші питання щодо медіації і чи варто розглядати її як процедуру врегулювання спору надамо інформацію в цьому матеріалі.

Що таке медіація

Медіація – позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів

Медіація — це один із видів альтернативного врегулювання спорів. За допомогою цієї процедури можна владнати конфлікт без звернення до суду,налагодити комунікацію між сторонами конфлікту. Досягти згоди допомагає  посередник – медіатор.

Особливостями процесу медіації є чітка структурованість та гнучкість, а також орієнтованість на пошук взаємовигідного рішення, що враховувало б інтереси кожного.

Процедура медіації може застосовуватися у цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних справах, а також про адміністративні правопорушення та у кримінальних провадженнях з метою примирення потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим).

Може бути корисною у багатьох конфліктах, а особливо тих, що чутливі до збереження стосунків у майбутньому і ризиків репутаційних втрат (сімейних, комерційних, трудових тощо).

Може бути застосована незалежно від того, чи знаходиться справа у суді.

У процесі медіації:   рішення приймаються сторонами самостійно і спрямовані на задоволення їхніх глибинних потреб та інтересів;   медіатор не пропонує варіанти і не приймає рішення за учасників.

Медіатор та його статус

Медіатор – це спеціально підготовлена нейтральна, незалежна, неупереджена фізична особа, яка проводить медіацію та  пройшла базову підготовку медіатора в Україні або за кордоном.

Медіатором не може бути особа, яка має судимість, особа, цивільна дієздатність якої обмежена, або недієздатна особа.

Базова підготовка медіаторів здійснюється за програмою обсягом (тривалістю) не менше 90 годин навчання, у тому числі не менше 45 годин практичного навчання. Програма базової підготовки медіатора включає теоретичну підготовку і відпрацювання практичних навичок.

Медіатор може надавати послуги з медіації на платній чи безоплатній основі, за наймом, через суб’єкта, що забезпечує проведення медіації, через об’єднання медіаторів або індивідуально.

Закріплення домовленостей при медіації

За результатами медіації укладається угода, в якій зазначаються: дата і місце укладення угоди; відомості про сторони медіації та їх представників; медіатор (медіатори), суб’єкт, що забезпечує проведення медіації (за наявності), реквізити договору про проведення медіації та/або правил проведення медіації.

Прописуються  узгоджені сторонами медіації зобов’язання, способи та строки їх виконання, а також наслідки їх невиконання або неналежного виконання.

В угоді за результатами медіації сторони медіації можуть вийти за межі предмета конфлікту (спору), зазначеного в договорі про проведення медіації, і вона не повинна містити положень, що порушують права та інтереси інших осіб, інтереси держави або суспільні інтереси.

Законодавство України про медіацію

Законодавство про медіацію ґрунтується на Конституції України і складається з Закону “Про медіацію” та інших нормативно-правових актів.

15 грудня 2021 року набув чинності Закон України «Про медіацію». Закон визначає правові засади та порядок проведення медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту, принципи медіації, статус медіатора, вимоги до його підготовки та інші питання, пов’язані з цією процедурою.

Протягом трьох місяців з дня набрання чинності Закону «Про медіацію» вносяться зміни  до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України.

Передбачається, що у разі якщо під час підготовчого судового засідання сторони домовляться провести позасудове врегулювання спору шляхом медіації, суд повинен зупинити провадження у справі.

Якщо за результатами процедури буде досягнуто згоди, суд поверне позивачу 60% сплаченого судового збору.

Допомога в доступі до медіації як сервіс системи БПД

Однією із правових послуг, які надає система безоплатної правової допомоги, є надання допомоги в забезпеченні доступу до медіації. Право на такий вид допомоги мають усі громадяни, а також іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні. Більш детальна інформація за посиланням – https://www.legalaid.gov.ua/novyny/zakon-pro-mediatsiyu-vidkryvaye-novi-mozhlyvosti-kliyentam-systemy-bpd/?fbclid=IwAR26Pr81n39rsFAgxSSjByIxGnGMLdHkj0SDkNE567sqq8LNg9zbUEMjEtg

Працівник системи безоплатної правової допомоги при наданні допомоги доступу до медіації,  інформує клієнта про альтернативу суду — процедуру медіації, її можливості та переваги, де та в який спосіб можна отримати цю послугу. Фахівець відповість на запитання клієнта, пов’язані із застосуванням процедури медіації, надасть правову інформацію про медіацію, яка міститься у Законі України «Про медіацію» та інших нормативно-правових актах держави, а також міжнародних актах та стандартах.

Надання допомоги в забезпеченні доступу до медіації може надаватися працівником системи БПД як на стадії консультування клієнта, який вперше звернувся по допомогу до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (до врегулювання спору у суді), так і на тій стадії, коли клієнт вже є учасником судового процесу або досудового розслідування.

Завдяки налагодженій співпраці системи безоплатної правовї допомоги із професійною спільнотою медіаторів клієнти із вразливих груп населення, які звертаються по допомогу до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який уклав угоду про співпрацю з медіатором, можуть отримати послугу медіації на безоплатній основі.

Допомогу у забезпеченні доступу до медіації можна отримати на сьогодні у форматі офлайн або онлайн на базі 7-ми місцевих центрів БВПД: Одеського, Вінницького, Київських правобережного та лівобережного, Івано-Франківського, Миколаївського, Львівського та Стрийського. Вони співпрацюють з медіаторами та спеціалізованими організаціями для надання клієнтам послуг медіації на умовах pro bono.

За більш детальною інформацією звертайтеся до фахівців системи безоплатної правової допомоги, повний перелік закладів тут – https://www.legalaid.gov.ua/kliyentam/poshuk-najblyzhchogo-tsentru-ta-dystantsijnyh-punktiv/ та, зокрема, до Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Конотоп за адресою: вул.Братів Лузанів, 43 та за електронною адресою -konotop.sumy@legalaid.sm.ua. Працює центр з 8.00 до 17.00 без перерви.

Отримати консультацію можна також за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги –  0 800 213 103.

comments powered by HyperComments

Останні публікації автора