Паспортний ажіотаж у Конотопі: чому охочі отримати біометричний документ змушені вистоювати черги?

Суспільство | 11:21, 22.02.2018
 Поділитися

Поділитися в

Біометрична лихоманка, викликана запровадженням безвізового режиму у травні 2017р, поновила довжелезні черги та численні нарікання від бажаючих отримати документ. Хто винен і що робити? – відповіді на ці сакральні запитання журналіст Вікторія Дячок намагалася знайти в епіцентрі подій – Конотопському міському відділі Управління Державної міграційної служби України в Сумській області.

У відповідь на запитання, чому мешканцям міста і району доводиться стояти у чергах? – очільник міськвідділу Олександр Барабаш апелює до цифр: якщо протягом 2016р за документом для виїзду за кордон звернулися 3 128 мешканців міста і району, то у 2017 таких бажаючих було уже 5 537, лише за січень 2018р – 609 звернень (у січні минулого року – 265). Тобто навантаження зросло майже втричі, при тому ж складі персоналу і робочому графіку(ВТ-ПТ з 9:00 до 18:00, СБ з 9:00 до 16:45). Йдучи на зустріч громадянам, фахівці працюють без обідньої перерви, але ж їх можливості не безмежні.

Ситуація ускладнилася ще й на державному рівні: ажіотаж пов’язаний із безвізом, чомусь став повною несподіванкою для державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна»» – єдиного, що уповноважений виготовляти біометричні документи (закордонні паспорти та ID-картки) на теренах держави. Законом визначено три терміни для оформлення закордонних паспортів: 3 робочі дні, якщо особа потребує лікування за кордоном і має на це підтверджуючі документи ( але оформити та видати таку категорію паспортів в райцентрі неможливо, за ними треба їхати в область або ж до столиці); 7 робочих днів – так званий терміновий паспорт (810грн 32 коп); та звичайний – оформляється 20 робочих днів і коштує 557грн 32коп. Фактично ж, через затримку друку на поліграфічному комбінаті, містяни, що замовляли біометричні закордонні паспорти у січні лише зараз їх почали отримувати. Тобто, замість обіцяних семи робочих днів, їм довелося чекати «термінові» документи майже 2 місяці! Щоправда, наприкінці січня таки була запущена додаткова лінія для друку закордонних паспортів, тож наразі очікування скоротилося до 2-х тижнів. Але втішні новини поки що торкнулися лише термінових документів – замовники звичайних чекають уже понад три місяці, і прогнозувати, коли видача зрушить з мертвої точки важко… Посадовець зауважує: якщо заявник має на руках авіаквитки, датовану путівку чи інші підтверджуючі документи – фахівці УДМС додають їх до заяви і це пришвидшує процес.

Чому кабінети №№ 16, 17 (в яких приймають документи), працюють по черзі, а не одночасно, тим самим вдвічі пришвидшивши процес? – бо прийом документів – це лише верхівка айсберга, в подальшому папери потребують скурпульозного опрацювання. Відтак щодня у кожному кз кабінетів половина робочого часу йде на прийом, а половина – на оформлення документів. Крім оформлення закордонних паспортів, до обов’язків відділу входить робота з іноземцями, опрацювання запитів правоохоронних органів, а також робота з паспортами громадян України зразка 1994 року (книжечка). Нещодавно до цієї низки долучили ще й опрацювання списків злісних неплатників аліментів від ДВС, з метою обмеження їх права виїзду за кордон.

«Я прийшов працювати у квітні 2016, – пригадує Олександр. – На той час документи приймалися в одному кабінеті, і в день ми опрацьовували 16-18 звернень. Для порівняння – зараз протягом робочого дня приймаємо до 50 осіб!»

Згідно з визначеною процедурою, ті, хто оформляють паспорт громадянина України шикуються в одну чергу з бажаючими отримати документ для виїзду за межі країни. Перевірка документів, оцифровка відбитків пальців і підпису займає від 15 до 40 хвилин (залежно від біологічних особливостей і можливостей технічного обладнання). І першим каменем спотикання стає банальне ігнорування громадянами інформаційних стендів – на них розміщена уся необхідна інформація, та, незважаючи на неї, повсякдень створюється черга і «…мені тільки запитати/уточнити/дізнатися…». Подолавши цей рубіж, всі, крім тих, хто отримує внутрішній паспорт вперше, мають оплатити послугу в касі. І хоча відвідувачі скаржаться на те, що й тут є черга, заради об’єктивності варто згадати, що наш міськвідділ – єдиний в області, що приймає платежі безпосередньо у приміщенні установи. Тим самим позбавляючи необхідності шукати платіжні термінали по місту.

Заручниками ажіотажу мимоволі стали ті, хто згідно чинного законодавства має оформити/переоформити внутрішній паспорт. Як бути їм?

Дійсно, всі ці перипетії ускладнюють життя і тим, хто прагне отримати паспорт громадянина України вперше, обміняти документ в зв’язку зі втратою або ж зміною прізвища. Особливо актуальною є проблема для старшокласників, адже для них наявність документу є необхідною умовою для участі у ЗНО. Відтак для юних мешканців виокремили дні, аби вони мали змогу позачергово здати документи для оформлення свого першого паспорту: ВТ і СБ з 9:00 до 13:00 для старшокласників міста, щоп’ятниці з 9:00 до 13:00 – району.

Чи є реальні варіанти бодай трохи полегшити ситуацію з чергами?
Варіантів вирішення проблеми декілька, але всі вони, нажаль, не залежать від фахівців установи. Практика черги «за записом» свого часу допомогла Конотопському підрозділу позбавитися черг, але кілька років тому скасована через скарги містян. Відтак єдиним прийнятним варіантом є запровадження офіційної черги.
«Ще у серпні 2017р «зверху» лунали обіцянки ось-ось встановити термінал для оплати послуг та додаткове обладнання для ведення онлайн-черги, – пригадує посадовець. – Прозора черга за талончиками з точною вказівкою дати і часу (організована на кшталт роботи центрів зайнятості) значно полегшила б життя і нам, і відвідувачам. Але обіцяне «ось-ось» перемістилося вже на червень цього року. Чекаємо….»

Можна було б значно прорідити черги за допомогою ЦНАПів – вони мають потрібне оснащення і фахівців, що могли би приймати документи. Але для цього треба обладнати захищений канал зв’язку для передачі персональних даних, що, знову ж таки, можливо лише за відповідного розпорядження і фінансування «згори».

Тож поки що мешканцям міста і району краще запастись терпінням.

Тему досліджувала Вікторія Дячок.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Підписуйтесь на нас у Telegram

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: